Lausanne 5. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)
 
Vedci zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne vyvinuli štatistický model, ktorý umožňuje určenie pravdepodobnosti nájdenia mimozemskej civilizácie v Mliečnej dráhe. Podľa záverov vedcov je jasné, že ak ľudstvo neobjaví zdroj rádiových signálov v dosahu 40 tisíc svetelných rokov, tak v galaxii pravdepodobne nežije nikto okrem nás. Informuje o tom tlačová správa na Phys.org

Ilustračné foto

Vo svojich výpočtoch fyzik Claudio Grimaldi použil Bayesovu vetu, ktorá umožňuje určenie pravdepodobnosti udalosti, ktorá je štatisticky spojená s udalosťou, ku ktorej už došlo. Napríklad pri absencii zdrojov mimozemských rádiových signálov v určitej vzdialenosti od Zeme možno zhodnotiť možnosť existencie technologicky vyvinutej civilizácie na veľkú vzdialenosť.
Ak astrofyzici nenájdu stopy mimozemšťanov v dosahu tisíce svetelných rokov, tak pravdepodobnosť toho, že Zem zostane v zóne dosahu rádiových signálov z ostatných oblastí galaxie, prevyšuje 10%. V tomto prípade sú rádiové teleskopy slabé. Ak sa aspoň jedna civilizácia nachádza v rozmedzí tisíce svetelných rokov, tak pravdepodobnosť existencie ďalšej civilizácie v inej časti Mliečnej dráhy stúpa takmer na 100%. Dodnes sa vedcom podarilo “vypočuť” územie vo vzdialenosti, ktorá nepresahuje 40 svetelných rokov.
Metóda Grimaldiho berie do úvahy iba možnosti kontaktu s civilizáciou, ktorá je podobná našej, ale nie s inteligentnými tvormi nachádzajúcimi sa v raných štádiách vývoja.
 
Príspevok Vedci určili pravdepodobnosť stretnutia s mimozemskou civilizáciou zobrazený najskôr Hlavné správy.