Kalifornia 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pexels)

Odborníci z Kalifornského zdravotníckeho úradu varujú, že ľudia by mali mať počas spánku svoje mobily vo vzdialenosti minimálne 80 cm od svojho tela, aby znížili pôsobenie radiácie a zdravotných rizík, uvádza portál dailymail.co.uk
Ilustrašné foto

Mobilné telefóny odovzdávajú informácie pomocou nízkofrekvenčných rádiových signálov, čo môže viesť ku škodlivému žiareniu obzvlášť pri pokuse o načítanie veľkých súborov, uvádzajú odborníci vo svojej správe. Hoci výskum nedokázal úplne preukázať, že radiácia vyžarovaná mobilným telefónom “kriticky ohrozuje” zdravie ľudí, došlo k dostatočnému počtu testov, ktoré preukázali, že neustála prítomnosť tohto prístroja v blízkosti ľudského tela je nežiaduca, obzvlášť v prípade detí.
Fakticky samotní výrobcovia mobilov podľa všetkého s týmito závermi súhlasia. Apple napríklad v nastaveniach iPhone upozorňuje na vznik rádiových vĺn.
Hlavné obavy u odborníkov vyvoláva prítomnosť mobilu počas spánku. V poslednej dobe telefóny začali nahrádzať budík, a tak si ho ľudia dávajú k svojej hlave. Lekári radia, aby sme nechali svoje mobily ležať vo vzdialenosti aspoň natiahnutej ruky. V opačnom prípade môže hroziť rakovina alebo neplodnosť.
Autori výskumu tiež radia používať mobily s pomocou reproduktorov alebo handsfree, aby sa predišlo priamemu kontaktu s ušami a hlavou. Ak to ide, tak by si ľudia mali radšej vystačiť textovými správami, než telefonovaním. Mobil by sme tiež nemali nosiť vo vrecku nohavíc alebo na opasku a namiesto toho ho radšej vložiť do tašky, batohu alebo aktovky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.