Cambridge 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pxhere)
 

Lekári našli ďalší dôkaz v prospech skutočnosti, že slipy a iná tesná spodná bielizeň negatívne ovplyvňuje prácu pohlavných orgánov mužov a zhoršuje kvalitu spermií. Závery vedcov boli prezentované v časopise Human Reproduction.

Ilustračné foto

„Naše pozorovania ukazujú, že mnoho párov sa môže zbaviť problémov s počatím dieťaťa jednocho tým, že zmení spodnú bielizeň na pohodlnejšiu a menej „horúcu” verziu tejto časti pánskeho šatníka,” hovorí Lidia Minguez-Alarcon z Harvardskej univerzity (USA).
Podľa súčasných odhadov asi 10 až 15 % manželských párov v západných krajinách nie je schopných pokračovať v rode kvôli neplodnosti jednej z dvoch „polovičiek”. Podiel neplodných mužov a žien je približne rovnaký, pričom väčšina neplodných mužov a žien stráca plodnosť vo veku 40 až 55 rokov.
V rámci tohoto výskumu vedci zhodnotili kvalitu spermií, hľadali možné mutácie, ktoré zasahovali do počatia dieťaťa, a analyzovali ďalšie faktory ovplyvňujúce produkciu pohlavných buniek.
Pri analýze dát si lekári všimli neobvyklý vzor: ich pacienti, ktorí nosili obyčajné trenýrky, mali všeobecne „kvalitnejšie” spermie než ich vrstovníci, ktorí dávajú prednosť slipom a podobnému tesnému oblečeniu. To sa predovšetkým prejavilo v skutočnosti, že ich semenná tekutina bola hustejšia a obsahovala o 17 % viac buniek.
Vedci naznačujú, že tesne slipy spôsobujú, že sa semenníky „prehrievajú”, čo negatívne ovplyvňuje proces zrenia sexuálnych buniek.
Ako hovoria lekári, všetky tieto problémy sa dajú eliminovať zmenou druhu spodnej bielizne, ale neočakávejte, že problém okamžite zmizne. Nové spermie rastú niekoľko mesiacov, preto bude účinok zmeny oblečenia viditeľný až po určitej dobe.
 

Príspevok Vedci upozornili na skrytú hrozbu pánskych slipov zobrazený najskôr Hlavné správy.