USA 19. februára 2018 (HSP/Foto:flickr)

Zásadným faktorom pre správny vývoj nenarodeného dieťaťa je zdravotný a psychický stav matky. No aj otcovia by si mali dať pozor. Ich nezdravý životný štýl môže mať závažné následky. Stres, ktorému sú mnohí vystavení môže zmeniť DNA ich spermií. Detí týchto mužov sú vystavené väčšiemu riziku vzniku závažných duševných ochorení. Na konferencii Americkej asociácie pre rozvoj vedy o tom informovali vedci z Marylandskej univerzity, informuje Echo24.cz
Ilustračné foto

Americkí vedci sa zamerali na vznik duševných chorôb. Potvrdili známy fakt, že vznik týchto ochorení má mnohokrát priamu súvislosť s nezdravým životným štýlom chorého. Avšak ukazuje sa, že tieto problémy vznikajú aj na základe prenosu medzi generáciami. Výskum, ktorý robil tím Dr. Baleovej na laboratórnych myšiach ukázal súvislosť medzi stresom muža a následnou kvalitou jeho spermií.
Kľúčovým faktorom sú hormóny adrenalín, kortizol a noradrenalín. Tie ľudské telo vytvorí v prípade stresovej záťaže a podľa nových zistení môžu byť zodpovedné za procesy vedúce k zničujúcim zmenám genetického materiálu. Ide o zmeny v tzv. microRNA, ktorá následne degeneruje spermie a zmení ich štruktúru DNA.
„Hyphotalmus, teda časť mozgu, ktorá určuje našu stresovú odozvu, reagovala inak,“ povedala Tracy Baleová, vedúca výskumu.
Tieto zmeny sú jednou z príčin vzniku závažných duševných ochorení, napríklad depresie, či posttraumatickej stresovej poruchy.
Dr. Baleová a jej tým tiež zdôraznil, že na stav dieťaťa v prenatálnom štádiu nemá vplyv len stav matky, ako sa doteraz predpokladalo. Týmto problémom sa Baleová zaoberala aj vo svojom predchádzajúcom výskume. Na základe skúmania placenty nenarodeného dieťaťa pomenovala súvislosť medzi pohlavím dieťaťa a možného vzniku duševnej choroby.
Česká lekárka má na to podobný názor a tvrdí, že za to môže zlá kondícia mužov. Tím totiž podľa jej slov ubližuje súčasný život v kanceláriách a chýba im testosterón, čo má za následok úbytok spermií a neplodnosť.(viac TU)
Maslová zároveň v rozhovore poukázala na zmenu správania sa mužov. Podľa nej sú viac ženský z dôvodu úbytku testosterónu v ich tele, s čím následne súvisí aj znížený počet spermií.
Úbytok spermií a hormonálna výbava muža súvisí so zmenou životného štýlu. „Mužov sme posadili pred počítače, dali sme im rôzne elektronické predmety, a tým pádom sme z nich urobili pasívnych mužov, ktorí trávia svoju osemhodinovú pracovnú dobu väčšinou v sede. Potom to kompenzujú veľmi nevhodne športom,” vysvetlila. Cyklistiku totiž považuje lekárka za veľmi nevhodný šport pre tvorbu spermií.
„Predstava dnešného muža, ktorý väčšinou pracuje v IT sektore a vo voľnom čase konzumuje kilometre bez toho, aby vedel akou ide krajinou – to je pre mňa symbol veľkého odcudzenia sa prírode, ale aj prírodným zákonom a prirodzenému fungovaniu,“ vysvetlila na záver česká lekárka Maslová.