Maryland 8. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Vedci z Marylandskej univerzity (USA) stanovili desiatku najmenej efektívnych diagnostických procedúr a metód liečby, píše portál Science Alert.
Ilustračné foto

Vedci hľadali v databáze lekárskych a biologických publikácií PubMed články, kde boli pojmy “nadmerné používanie” a tiež zmienky o zbytočných, nevyhovujúcich a nepovinných spôsoboch liečby. Bolo nájdených viac než dve tisíc výsledkov, z ktorých bolo v závere vybraných 122 správ. V nich sa hovorilo o prípadoch, kde by terapia pacientovi skôr uškodila, než aby mu pomohla sa vyliečiť.
Ukázalo sa, že najspornejšou metódou diagnostiky je pažeráková echokardiografia. Pri tejto procedúre sa sleduje ľudských cievny systém cez snímač, ktorý je umiestnený v pažeráku. Podľa vedcov sa doplňujúce informácie, ktoré sa dajú získať vďaka tejto metóde, nevyrovnajú riziku spojenému s anastézou.
Za ňou nasleduje počítačová tomografická angiografia pľúc, ktorá umožňuje zistiť krvný tok v tele za pomoci špeciálneho počítača. Vedci uvádzajú, že pri tomto vyšetrení dostáva človek dávku žiarenia. Trojicu uzatvára počítačová tomografia, ktorá sa používa pri pacientoch so symptómami ľahkých respiračných porúch. V takom prípade neprináša počítačová tomografia žiadny účinok pre liečbu: napríklad môžu snímky ukázať, že má pacient akúsi neexistujúcu patológiu.
Do rebríčka sa začlenilo tiež ultrazvukové vyšetrenie artérie, použitie stentu, afresívna liečba rakoviny prostaty a dokonca použitie antibiotík. Veľmi často nie sú prísnomými: v súlade s výskumom bolo medzi rokmi 2010 a 2011 na 1 0000 obyvateľov 506 receptorov a len v 353 prípadoch došlo k uzdraveniu pacienta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.