Svet 15. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- NASA, ESA)

Vedci z Medzinárodného centra rádioastronomických výskumov v Austrálii zistili, že astronomické objekty na vonkajšom kraji všetkých galaxií vykonávajú otočku okolo jadra približne za miliardu rokov. Tento fenomén odporuje tradičnému názoru, že galaxie jedného rozmeru sa môžu otáčať rôznou rýchlosťou, píše Phys.org

Ilustračné foto

Podľa slov vedcov je tento fenomén charakteristický pre všetky hviezdne sústavy nezávisle na polomere ich disku. Je to vysvetľované tým, že všetky galaxie rovnakého rozmeru majú rovnakú priemernú hustotu.
“Nemožno nájsť rýchlo sa otáčajúcú hustú galaxiu a menej hustú galaxiu rovnakého rozmeru, ktorá sa otáča pomalšie,” hovorí vedúci vedeckej práce Gerhardt Meurer.
Vedci tiež zistili, že na samotnom kraji galaktických diskov sa nachádzajú nielen mladé hviezdy a medzihviezdny plyn, ako predpovedajú modely, ale aj staré hviezdy.
Predtým v marci astronómovia z Univerzity La Laguna v Španielsku objavili reliktnú galaxiu NGC 1277, v ktorej skončil proces tvorenia hviezd. Táto hviezdna sústava sa nachádza vo vzdialenosti 220 miliónov svetových rokov od Zeme.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.