Washington 29. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Tím vedcov z Číny a Rakúska teleportoval trojúrovňové kvantové stavy, ktoré sú tiež známe ako kutrity. Výsledky štúdie publikovali v časopise Physical Review Letters

Ilustračné foto

Prvýkrát sa vedcom podarilo takýto experiment úspešne vykonať. Fyzici dokázali, že kutrity majú jedinečnú možnosť existovať v niekoľkých stavoch naraz.

Až doteraz vedci dokázali teleportovať iba qubity – dvojnásobné kvantové bity informácií. Štandardný bit, o ktorom diskutovali hlavne vo výpočtových vedách má iba nulovú alebo jednu hodnotu. Qubit má zase oba významy.

Nový experiment preukázal existenciu kutritu, ktorý má okrem hodnôt “nula” a “jeden” hodnotu “dva”. Okrem toho, tieto bunky môžu existovať v troch stavoch naraz.

Kvantová teleportácia je schopnosť prenášať vlastnosti jednej častice na druhú časticu. K tomu musí jedna alebo niekoľko ciest súčasne prejsť fotónom.

Ešte v 90. rokoch vedci preukázali teoretickú možnosť viacúrovňovej kvantovej teleportácie. Kvantové bunky kódovali v možných cestách, ktorými môže fotón cestovať.

V štúdii, predstavenej rakúskymi a čínskymi vedcami, fotón súčasne umiestnili vo všetkých troch optických vláknach. Jadrom kvantovej teleportácie je, tzv. Bellova báza, ktorú založili na princípe fungovania viacúčelového deliča svetelných častíc.

Delič riadi fotóny prostredníctvom niekoľkých vstupov a výstupov, ktoré spájajú všetky optické vlákna.

Vedci tiež použili pomocné fotóny, ktoré prešli do viaccestného deliča a mohli vytvárať prekážky iným časticiam svetla.

Experiment ukázal, že kvantové informácie možno prenášať z jednej častice na druhú a na diaľku bez ich fyzickej interakcie. Okrem toho, sa táto koncepcia, navyše neobmedzuje na tri stavy a teoreticky sa môže rozšíriť na ľubovoľný počet kvantových stavov.

Objav čínskych a rakúskych vedcov rozšíri možnosti kvantových počítačov. Vďaka viacúrovňovým kvantovým systémom bude možnosť prenášať viac informácií.

Pred dvoma rokmi zistili, že sa vedcom podarilo odovzdať zakódovanú informáciu v časticiach svetla, prostredníctvom kvantovej teleportácie na vzdialenosť 30 kilometrov. Výsledky experimentu opísali v dvoch článkoch, uverejnených v časopise Nature Photonics.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj