Singapur 13. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)

Medzinárodná skupina vedcov pod vedením bádateľov z Nanyangskej technologickej univerzity v Singapure zistila, že vzostup hladiny mora bude v tomto storočí väčší, než sa predtým predpokladalo. Závery vedcov boli zverejnené v časopise Climate and Atmospheric Science

Ilustračné foto

Viac ako sto popredných autorov vedeckých časopisov zhodnotilo vzostup hladiny svetového oceánu. Vedci rozobrali tiež vyše tisíc článkov na túto tému.

Za toho najhoršieho scenára, ktorý tiež mnohí očakávajú, sa hladina oceánu zvýši o 1,3 metra do konca tohto storočia, za 200 rokov bude vyššia o 5,6 metra.

Vedci sa domnievajú, že v dôsledku topenia ľadovcov v Arktíde a Grónsku sa hladina svetového oceánu značne zvýši. Spomaliť tento proces môže len zníženie vypúšťania skleníkových plynov.

Vo Svetovej meteorologickej organizácii skôr vyhlásili, že priemerná teplota na zemeguli môže dosiahnuť rekordné ukazovatele v rokoch 2020 2024.

Stenčenie ľadovca v Grónsku

Vedci z Kolumbijskej univerzity USA prednedávnom zistili, čo stojí za rekordným stenčením ľadovca v Grónsku z roku 2019.

Analýza dát z družíc, klimatických modelov a výsledkov pozemných meraní ukázala vedcom, že v roku 2019 došlo len k druhému najväčšiemu odtoku z topiaceho sa ľadu (v roku 2012 bola situácia horšia), ale z hľadiska bilancie išlo o najväčšie zmeny v histórii pozorovaní ľadovca od roku 1948.

Odborníci však poznamenávajú, že topenie bolo spôsobené nielen vysokou teplotou. Prispeli k tomu aj zmeny v atmosférickej cirkulácii: počas veľmi dlhého obdobia prevládali nad Grónskom vysokotlakové oblasti (anticyklóny). Práve ony bránili vzniku oblakov nad južnou časťou ostrova a prepúšťali viac svetla na povrch, čo viedlo k topenia ľadovej pokrývky. Okrem toho zároveň bránili sneženiu.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj