Peking 8. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Čínski lekári identifikovali skupiny najzraniteľnejších pacientov pri nákaze koronavírusom a popísali typickú obeť tejto choroby. Správu zverejnili v časopise Journal of the American Thoracic Society (ATS Journals)

Ilustračné foto

V správe sa uvádza, že k väčšine úmrtí na Covid19 v počiatočnej fáze došlo u mužov starších ako 50 rokov s neprenosnými chronickými chorobami. Napríklad, to bola cukrovka, ischemická choroba srdca alebo hypertenzia.

Autori štúdie dospeli k tomuto záveru štúdiom 85 úmrtí v dvoch nemocniciach v provincii Wuchan. Priemerný vek pacientov bol 65,8 rokov a 72,9% sa nakazilo mužov.

Príznaky koronavírusu

Ako najčastejšie príznaky lekári identifikovali vysokú horúčku (pozorovanú u 78 pacientov z 85), dýchavičnosť (60) a slabosť (50).

Predtým agentúra Sputnik informovala, že vedci z univerzity King ‘College London odhalili nové príznaky koronavírusu. Podľa ich štúdie sú strata čuchu a chuti kľúčovými príznakmi nákazy koronavírusom.

Podľa odborníkov bol u 59 percent pacientov s týmito príznakmi test na koronavírus pozitívny. Navyše bol tento ukazovateľ presnejší pre stanovenie koronavírusu než zvýšená teplota.

Vedci poukazujú na to, že v kombinácii s ďalšími príznakmi je u ľudí so stratou čuchu a chuti pravdepodobnosť nákazy koronavírusom trikrát vyššia a odporúčajú, aby sa po objavení týchto príznakov uchýlili na sedem dní k prísnej izolácii.

Medzi príznaky koronavírusu patrí tiež hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wuchan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú v neskorých štádiách ochorenia, na začiatku môže ísť o atypický vývoj pneumónie.

Pandémia COVID-19

Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wuchane v centrálnej časti krajiny (provincia Chupej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.

WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID19Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID19.

Podľa najnovších údajov WHO je zaznamenaných cez 1,13 milióna prípadov infekcie po celom svete, takmer 63 tisíc ľudí zomrelo.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj