Panama 28. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:fotolia)
 
Vedci zo Smithsonskej univerzity tropických výskumov (Panama) vyvrátili závery archeológa Samuela Lothropa, ktorý si myslel, že pôvodné národy Južnej a Centrálne Ameriky mali sklon k násiliu. Píše o tom Science Alert

Ilustračné foto

Lothrop opísal v roku 1954 pohrebisko ľudí v Playa Vena (Panama), ktorí boli podľa jeho názoru zabití. Archeológ objavil dôkazy obetovania, odseknutia hlavy, kanibalizmu a odrezania mäsa od kostí. Celkom objavil 202 kostier z obdobia 550-850 rokov nášho letopočtu, píše Science Alert.
V novom bádaní preskúmali vedci 77 kostier a tiež archívne dokumenty, poľné záznamy a fotografie z doby vykopávok. Objavili stopy po zlomeninách a poškodeniach kostí, ktoré sa zahojili dávno pred smrťou vrátane rany do hlavy a vyvŕtaného palca. Otvorené čeľuste, ktoré Lothrop považoval za príznak pochovania zaživa, sa v skutočnosti vysvetľujú uvoľnením svalov po smrti. Chaotická poloha tiel tiež poukazuje na to, že pôvodní obyvatelia Panamy mali vo zvyku znova pochovávať urodzené osoby, ktoré boli umiestnené v dočasných hroboch.
Vedci oznámili, že výsledky podrobnejšieho prieskumu sú totožné s inými záznamami o spôsoboch pochovanie v Paname pred Kolumbom a v koloniálnej krajine a nepodporujú závery Lothropa.
 
Príspevok Vedci odhalili tajomstvo znetvorených kostier zobrazený najskôr Hlavné správy.