Bratislava 29. augusta 2019 (HSP/Planet today/Foto:Wikipedia)

Vedeckí pracovníci z McGill University v Montreale (Quebec, Kanada) nedávno publikovali výsledky svojej vedeckej činnosti venovanej štúdiu populácie Inuitov z kanadských Arktických ostrovov, v minulosti známych ako Franklinove ostrovy. Spomínaný národ, ako bolo zistené, sa odlišuje od ľubovoľného iného unikátnymi genetickými faktormi, z ktorých niektoré majú vzťah napríklad so zvýšeným rizikom rozvinutia aneuryzmy ciev v čelovej časti mozgu

Ilustračné foto

Geograficky izolované národnosti častokrát oplývajú unikátnou genetikou, ktorá je zároveň evolučnou odpoveďou na osobitné podmienky daného životného prostredia. V niektorých prípadoch sú tieto unikátne odlišnosti spojené s konkrétnymi zdravotnými rizikami, tie sa môžu prejaviť obzvlášť zreteľne v súvislosti so zmenou životného prostredia. Zároveň, žiaľ, naďalej platí, že tieto ale i ďalšie genetické zvláštnosti izolovane žijúcich národov a národností sú súčasnou vedou stále nedostatočne preskúmané.

Mapa kanadských Arktických ostrovov, Zdroj: wiki commons

„Vieme, že národy Severu majú určité genetické odlišnosti, ktoré stoja napríklad za zvýšeným rizikom vzniku aneuryzmy, čo je označenie pre vydutiny v oslabených miestach ciev, v tomto prípade v mozgovej časti, vždy s potenciálnym nebezpečenstvom ohrozenia života daného človeka. Podarilo sa nám rozanalyzovať DNA predstaviteľov populácie Inuitov kanadských Arktických ostrovov a určili sme niektoré faktory, ktoré majú priamy súvis s rizikom vzniku aneuryzmy“, povedali tiež vedeckí pracovníci z McGill University.

Bolo tak zistené, že Inuiti majú niektoré črty, ktoré sú typické len pre nich. Patria medzi ne predovšetkým napríklad vysoko efektívny metabolizmus tukov či tiež vysoká úroveň medzibunkovej adhézie. Vedci sú presvedčení, že je to výsledok dlhodobej prirodzenej adaptácie na extrémne chladné prostredie a súčasne konzumáciou potravy, v ktorej prevláda tuk.

Milan Paulus

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj