Londýn 21. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Vedci z londýnskej univerzity University London skúmali lom, kde sa ťažili modré kamene pre stavbu Stonehenge. V súvislosti s tým zistili, ako prebiehala ťažba monolitov, uvádza sa v tlačovej správe na portáli EurekAlert

Stonehenge, Anglicko

Vedci dospeli k záveru, že nálezisko je prirodzene utvorené zástupom dolerit. Na rozdiel od obeliskov v starovekom Egypte bolo veľmi ľahké ich zo skaly dostať a vtlačiť medzi ne kliny.
Neopracované monolity získané zo stien lomu boli spúšťané na kamenných alebo hlinených plošinách, ktoré slúžili ako nakladacie plošiny. Kliny boli vyrobené z pomerne mäkkého argilitu, aby sa zabránilo náhodnému poškodeniu dolerit.
Kusy čierneho uhlia nájdené v lome umožnili stanoviť približnú dobu používania ložiská, teda asi tri tisícky rokov pred naším letopočtom, čo sa zhoduje s dátumom vzniku Stonehenge.
V údolí pod Carn Goedogem bolo objavené nálezisko ryolit. Ryolit je ďalším druhom hornín, ktorý sa používal pri stavbe kromlechu.
Vedci veria, že Stonehenge bol pôvodne Kromlech z neopracovaných modrých kameňov, ktoré boli zasadené do otvorov – jám umiestnených na vonkajšej strane budovy. Obrovské sarsenové kamene, ktoré tvoria kruh s priemerom asi 30 metrov, boli privezené o 500 rokov neskôr. Vedci tiež spochybnili hypotézu, že boli doleritové monolity dopravené po mori. Domnievajú sa, že balvany boli privezené po súši.
Jeden z kameňolomov, kde boli ťažené modré kamene, ktoré tvoria vnútorný kruh megalitu, sa nachádza v kopcoch v Pembrokeshire (západnej Wales) pri nálezisku Carn Goedog (300 km od Stonehenge). Vedci sa domnievajú, že najmenej päť kromlechových monolitov pochádza práve z tejto oblasti.
 
Príspevok Vedci odhalili jedno z tajomstiev vzniku Stonehenge zobrazený najskôr Hlavné správy.