Edinburgh 16. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR- Henrich Mišovič)

Skupina vedcov z Edinburskej univerzity v Škótsku uskutočnila rozsiahly výskum, v ktorom porovnala variácie DNA u viac ako 240-tisíc ľudí z celého sveta a objavila vyše 500 génov spojených s intelektom. To je 10-krát viac, ako sa podarilo nájsť skôr, píše The Herald

Ilustračné foto

“Náš výskum zistil, aké gény zodpovedajú za intelekt. Okrem toho je možné, že zdravie a intelekt sú navzájom spojené, pretože ich ovplyvňujú rovnaké gény,” vraví vedúci výskumného projektu Ian Deary.

Vedcom sa podarilo zistiť inteligenční kvocient (IQ) nezávislej skupiny ľudí jednoduchým rozborom ich DNA. Výpočty ukázali, že 50 až 80 % rozumových schopností sa dedí.
Bolo však aj zistené, že existencia „intelektuálnych” génov znižuje riziko takých onemocnení, ako Alzheimerova choroba, depresia, schizofrénia a obezita a nízka intelektuálna úroveň v detstve je priamo spojená s predčasnou smrťou človeka.
V decembri 2017 vedci zistili, že rybie výrobky napomáhajú rozvoju mentálnych schopností.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.