Austrália 2. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Vedci z Curtin University (Austrália) zistili, že pred 2,2 mld. rokov nastali na Zemi po geologickom tichu katastrofické erupcie, ktoré sa stali príčinou vzniku Kolumbie. Bol to prvý veľký kontinent, ktorý vznikol na severnej pologuli. Článok vedcov bol publikovaný v časopise Nature Geoscience.

Ilustračné foto

Tektonické procesy, ktoré prebiehali na začiatku éry paleoproterozoic (približne pred 2,4 mld. rokov), zapríčinili vznik superkratonov – veľkých dočasných geologických štruktúr, ktoré sa skladajú zo starobylých platforiem (Kraton). Približne pred 1,6 mld. rokov vznikol prvý superkontinent Kolumbia.
Analýza stratigrafických koloniek, ktoré demonštrujú nadväznosť navrstvenia hornín pred 2,4 – 2,2 mld. rokov, ukázali existenciu doby ticha, kedy sa skoro zastavili také geologické procesy ako vylievanie sa lávy, metamorfizmus magmatických usadenín a mineralizácia. Podobné “prestávky” boli vysvetľované buď zlou zachovalosťou materiálov, alebo nejakými ďalšími zmenami v kôre a plášti Zeme.
Vedci preukázali, že magmatické ticho sa naozaj konalo, pretože v tejto dobe sa tiež znížila rýchlosť tvorenia vrás a akumulácie usadenín. Pred 2,2 mld. rokov sa pokles zmenil na novú dobu magmatismu, ktorý sa značne líši od iných obdobných procesov do ticha. V dôsledku masívnych erupcií bolo z plášťa Zeme vyhodené veľké množstvo materiálu, čo napomáhalo vzniku prvého superkontinentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.