Vedci objavili posledného kazašského “jednorožca”

Astana 27. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto: Public domain)

Ruskí vedci objavili dobre zachovanú lebku elasmothera (jednorohého nosorožca) – vyhynutého srstnatého cicavca Elasmotherium sibiricum z rodu nosorohých, ktorí mohli byť prototypom jednorožca v mýtoch starodávnych národov. Vek pozostatkov dosahuje 29 tisíc rokov, informuje Science Alert.
Na snímke jednorohý nosorožec

Zvieracie kosti boli nájdené v Pavlodarské oblasti Kazachstanu. Vedci sa domnievajú, že na juhu Západnej Sibíri sa dlhú dobu zachovávali vhodné podmienky pre život elasmotherov (nosorožcov jednorohých). Posledné druhy Elasmotherium sibiricum zrejme vyhynuli pred 350 tisíc rokmi.
Typický zástupca sibírskych jednorohých nosorožcov bol dva metre vysoký, 4,5 metra dlhý a vážil až štyri tony. Tento druh bol prvýkrát popísaný v roku 1808. Žil na území súčasnej Ukrajiny, Povolží, Predného Uralu, Sibíri a Číny. Podľa predpokladov bol pokrytý srsťou, pretože patril k faune žijúci v dobe ľadovej. Na čele mal dlhý a tučný roh.
V máji 2017 v časopise Current Biology bola publikovaná informácia o tom, že na brehu rieky Volgy blízko Uľjanovska boli objavené pozostatky plesiosaura. Veľký morský plaz nazvaný Luskhan itilensis (latinsky “hlavný duch”) žil v ranej kriede pred 130 miliónmi rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)