Jena 9. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:depositphotos)
 

Vedci z inštitútu štúdia starnutia v nemeckej Jene identifikovali bielkovinu TRPS1, ktorá je aktívna v tkanivách triple negatívnej rakoviny pŕs, ktorá je považované za jednu z najagresívnejších foriem zhubných nádorov. Toto spojenie je potenciálne pre nové efektívne preparáty, informuje MedicalXpress.

Ilustračné foto

Rakovina pŕs je najnebezpečnejším typom zhubných nádorov u žien, kvôli ktorému na svete ročne umiera 521 tisíc ľudí. Existujú tri druhy tejto choroby — ER pozitívna, HER2 pozitívna a triple negatívna rakovina. Práve posledná, ktorá tvorí 15 % percent všetkých prípadov rakoviny pŕs, je najťažšou na liečbu.
Je známe, že signálna dráha Hippo hrá dôležitú rolu v regenerácii tkanív, ale tiež napomáha vzniku rakovinových buniek. Jedným z komponentov tejto dráhy je bielkovina YAP, ktorá kontroluje rozmer orgánov. Niekoľko špecialistov však predviedlo, že aktivácia YAP v niektorých prípadoch naopak zvyšuje prežitie pacientov. Dôvody boli stále nejasné.
V novej práci vedci ukázali, že bielkovina TRPS1 je odporcom YAP a potlačuje aktívnosť niektorých komponentov dráhy Hippo v bunkách rakoviny. Pokiaľ sa obsah TRPS1 v tkanivách zvyšuje, prežitie pacientov sa výrazne znižuje. Dôvodom je jeho znižovanie počtu imunitných buniek, ktoré môžu bojovať s patológiou.
V budúcnosti chcú vedci preveriť, či môžu preparáty mierené na TRPS1 zmraziť rast triple negatívnej rakoviny.
 

Príspevok Vedci objavili ďalší poznatok pre liečbu najnebezpečnejšej rakoviny pŕs zobrazený najskôr Hlavné správy.