Paríž 31. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Toto tajomné miesto bolo prvýkrát objavené úplne náhodne blízkosti Bordeaux v roku 2006, keď skupina školákov našla ľudské pozostatky na svojom ihrisku

Ilustračné foto

Vedci uviedli, že ľudia používali tento cintorín po dobu 2000 rokov. Avšak dôvod, prečo záhadné miesto vždy priťahovalo ľudí, zostáva neznámy, uvádza Phys.org.

Podľa Hanny Jamesovej, kandidátky vied na austrálskej národnej univerzite, sa predpokladá, že miesto bolo využívané počas prvých kultúr, ktoré sa vyvíjali v Európe.

“Teraz vieme, že sa ľudia na toto miesto vracali a pochovávali tam znovu a znovu, od neolitu až do doby železnej … Pozeráme sa na pozostatky z doby okolo roku 3 600 pnl až do roku 1 250 pnl,” uviedla Jamesová .

Čo je na objavenom cintoríne však zvláštne, je jeho poloha, hovorí vedkyňa.

“Je to zasypané pohrebisko, ktoré je hlboké asi 50 cm. Nie je to na kopci alebo na zjavnom mieste, takže na tomto mieste existuje niečo iné, čo prinútilo ľudí, aby sa vrátili a využili ho znova,” dodala.

Vedci použili rádiokarbónové datovanie a analyzovali štyri rôzne izotopy, aby zhromaždili viac informácií o ľuďoch, ktorí tam boli pochovaní.

“Uhlík a dusík nám ukazujú, aké potraviny jedli. Jedli jedlo z krajiny. Nevyzerá to, že by lovili alebo sa zhromažďovali pri neďalekej rieke alebo oceáne, ktorý je vzdialený 10 kilometrov a ani sa to časom nezmenilo,” uviedla.

Jeden jedinec sa narodil v chladnejšom podnebí, ako sú hory Pyrenejí na juhu, ale bol tam pochovaný. Nie je jasné, či sa presťahoval do regiónu Le Tumulus des Sables, alebo či tam bolo jeho telo privezené k pochovania, povedala vedkyňa.

“Našli sme veľa detských zubov, rovnako ako zuby bez plných koreňov, čo znamená, že osoba zomrela v detstve, keď sa zuby ešte iba tvorili,” dodala.

Archeológovia tiež našli na mieste rôzne druhy kovov, keramiky a zvieracích kostí, čo sťažuje proces identifikácie človeka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj