Austin 24. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR- Pavol Ďurčo)

Ako dosiahnuť potrebnú čistú a pitnú vodu s použitím iba prirodzenej úrovne slnečného žiarenia a gélovej technológie, predstavila Texaská univerzita v Austine

Ilustračné foto

Vedecký tím pod vedením docenta Guihua Yu z Texaskej univerzity spolu s výskumným tímom Cockrellovej školy inžinierstva v Austine vyvinul nákladovo efektívne a kompaktné technológie využívajúce kombináciu gél-polymérových ​​hybridných materiálov, ktoré majú  hydrofilné vlastnosti a polovodičové solárne vlastnosti. Ide o “hydrogély” (siete polymérnych reťazcov známe svojou vysokou savosťou) umožňujúce výrobu čistej pitnej vody z akéhokoľvek zdroja, či už je to z oceánov alebo z kontaminovaných zásob.

Zistenia boli zverejnené v poslednom čísle časopisu Nature Nanotechnology.

Výskumníci vyvinuli nový hydrogélový solárny parný generátor, ktorý využíva slnečnú energiu okolia na posilnenie odparovania vody pre efektívne odsoľovanie. To si vyžaduje menšiu energiu, ako terajšie existujúce destilačné technológie pre hromadnú výrobu sladkej vody.
Znečistená alebo slaná voda sa vleje do sklenenej nádoby a na hladinu sa položí hydrogelový filter. Pod priamym slnečným žiarením sa cez hydrogel odparuje čistá voda, ktorá sa kondenzuje v odlišnej nádobe.

Odsoľovacie vlastnosti hydrogélov boli aj testované dokonca priamo v jednom z najslanších vôd na Zemi, ktoré má Mŕtve more, a výsledky dosiahli prijateľné normy pre pitnú vodu, ako to uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Agentúra na ochranu životného prostredia v USA.

“Naše vonkajšie testy ukázali dennú produkciu destilovanej vody až do objemu 25 litrov na meter štvorcový, čo je dostatočné pre potreby domácnosti a dokonca aj pre prípadné katastrofy,” vraví Yu.

Potenciálny vplyv tejto technológie by mohol byť ďalekosiahly, keďže celosvetový dopyt po čerstvej čistej vode prekračuje existujúce prírodné zásoby.