Štrasburg 28. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 
Vedci dešifrovali starobylé milostné zaklínadlo na egyptskom papyruse starom asi 1300 rokov. Profesor Štrasburskej univerzity vo Francúzsku Korshi Dosoo podotkol, že charakteristickou zvláštnosťou tohto posolstva sú obrazy vtákov, píše časopis Science Alert

Na snímke egyptský papyrus

Na kresbe okrídlený tvor zľava akoby mieril do otvoreného zobáka druhého vtáka, z ktorého hlavy vyčnieva niečo podobné klincu. Okrem toho obklopujú živočíchy ľudské ruky a spája ich niečo, čo môže byť podľa Korshiho názoru reťazou alebo penisom, uvádza Science Alert.
Samotné magické zaklínadlo je napísané koptsky, teda egyptským jazykom, ktorý používala grécka abeceda. Zachované fragmenty textu sa dajú preložiť ako “Volám ťa… kto je Kristus, Boh Izraelov…”. V ďalšom úryvku je napísané “rozplynieš sa” a je zmienka o “každom dieťati Adamovom”. V treťom fragmente je reč o Achitofelovi, ktorý podľa židovskej Biblie zradil kráľa Dávida.
Papyrus tvoril podľa všetkého jednu stránku veľkej knihy, a možno, že ho používali mágovia. Podľa Korshiho názoru sa zaklínadlo používalo v tak zložitých životných situáciách, ako je milostný trojuholník, alebo keď bol muž zamilovaný do ženy, s ktorou sa nemohol oženiť.
Papyrus sa nachádza na Univerzite Macquarie v austrálskom Sydney, je ale záhadou, ako sa tam dostal. Na univerzite nie sú žiadne zápisy o tom, kto ho predal alebo daroval, alebo kedy k nákupu došlo.
 
Príspevok Vedci dešifrovali záhadný egyptský papyrus s milostným zaklínadlom zobrazený najskôr Hlavné správy.