Varšava 23. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Carmen Jaspersen)
 
Vdova po zavraždenom starostovi poľského mesta Gdansk Pawlovi Adamowiczovi pripísala vinu za jeho smrť “nenávistnej rétorike” proti nemu v televízii kontrolovanej vládou. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP

Na snímke Pawel Adamowicz

Vdova Magdalena Adamowiczová v interview zverejnenom v utorok večer na portáli Onet.pl povedala, že stanica TVP nesie “zodpovednosť” za smrť gdanského starostu Pawla Adamowicza.
Adamowicz, ktorý bol kritický voči pravicovej, konzervatívnej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), zomrel vo veku 53 rokov 14. januára po tom, ako ho v predchádzajúci večer na verejnej charitatívnej akcii v severopoľskom meste pobodal 27-ročný muž. Zatknutý podozrivý si v minulosti odsedel viac ako päť rokov za bankové lúpeže v Gdansku, pričom z väzenia ho prepustili len vlani v decembri. Muž verejne vyjadril nevraživosť voči opozičnej strane Občianska platforma (PO), ktorej členom bol kedysi aj Adamowicz.
Prokuratúra prípad vyšetruje ako vraždu a domnieva sa, že motívom útočníkovho činu bola práve pomsta za predošlý väzenský trest. Samotný útočník tvrdí, že bol nespravodlivo odsúdený za vlády liberálnej, centristickej PO.
Útočníkova matka poprosila Adamowiczovu rodinu o odpustenie a povedala, že jej synovi diagnostikovali paranoidnú schizofréniu.
TVP uviedla, že zažaluje každého, kto naznačí, že jej programy prispeli k násilnej smrti starostu Adamowicza.
 
Príspevok Vdova po zavraždenom starostovi pripisuje vinu za jeho smrť štátnej TV zobrazený najskôr Hlavné správy.