Bratislava 4. októbra 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
“Daruj lavicu” – je názov novej kampane občianskeho združenia SAVIO. Slováci môžu vďaka nej dostať deti ulice v Južnom Sudáne a v Keni do školských lavíc. Ide o možnosť podpory prostredníctvom programov adopcií

Ilustračné foto

“Občianske združenie SAVIO im od roku 2009 prostredníctvom programov adopcií pomáha získavať vzdelanie a výchovu. Vďaka slovenským podporovateľom SAVIO o.z. takto pomohlo 283 chlapcom v Keni v programe Adopcia detí a ročne viac ako 5 000 deťom v Južnom Sudáne v programe Adopcia tried. Od dnes, 3. októbra, upozorňuje na problémy týchto krajín a vyzýva k solidarite aj prostredníctvom kampane Daruj lavicu),” uviedla pre TK KBS Zuzana Suchová.
Južný Sudán zažíva už piaty rok občiansku vojnu. Zároveň trpí dlhotrvajúcim suchom a potravinovou krízou. Výsledkom je fakt, že 4,5 milióna ľudí prišlo o svoje domovy. Až 3,5 milióna tvoria matky s deťmi, budúcnosť krajiny. Saleziáni don Bosca v krajine zostali aj počas konfliktu a naďalej spravujú 16 škôl rôznych stupňov vo viacerých mestách a okolitých osadách a poskytujú deťom vzdelanie.
Situácia v Južnom Sudáne (Video)
V hlavnom meste Kene, Nairobi, končia na ulici prevažne chlapci, a to kvôli nefungujúcim vzťahom v rodine, úmrtiu rodičov, chudobe či neschopnosti platiť za školu. Aby prežili, jedia odpadky, kradnú a niektorí fetujú lepidlo, či berú iné drogy. Ohrození sú aj sexuálnym zneužívaním. Saleziáni don Bosca im ponúkajú náhradný domov a základné vzdelanie v centre Bosco Boys.
Ako darcovia zmenili život deťom z ulice (Video)
“Ak tieto deti prídu o možnosť vzdelávať sa, situácia v ich krajinách sa nikdy nezmení. Pretože iba vzdelaní ľudia majú šancu niečo zmeniť. Deti bez vzdelania nemajú šancu zmeniť budúcnosť svojej krajiny. Darovať lavicu znamená zapojiť sa do adopčného programu, ktorý sa zameriava na priamu pomoc deťom v Keni a Južnom Sudáne. Vašou pravidelnou podporou dokážeme pre deti zabezpečiť miesto v škole, učebnice, zošity, písacie potreby, rovnošaty či teplé jedlo,” dodala Zuzana Suchová.
Bližšie informácie o kampani poskytne Zuzana Suchová (suchova@savio.sk, 0910 123 579)
TK KBS informovala Zuzana Suchová.
 

Príspevok Vďaka kampani sa môžu dostať deti ulice v Afrike do školských lavíc zobrazený najskôr Hlavné správy.