Väzňov prepustených na Vianoce domov budú monitorovať elektronické náramky

Bratislava 24. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Vybraných väzňov, ktorí opustia počas vianočných a novoročných sviatkov väznice, budú monitorovať elektronické náramky. Ministerstvo spravodlivosti spúšťa nový pilotný projekt. Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO) nasadí po dvoch rokoch prevádzky aj takýmto spôsobom. TASR o tom informoval riaditeľ odboru probácie, mediácie a prevencie kriminality ministerstva Samuel Burský.
Na snímke systém elektronických náramkov

Monitorovanie odsúdených, ktorí dostanú mimoriadne voľno a môžu opustiť ústavy na výkon trestu odňatia slobody, je druhým pilotným projektom ministerstva týkajúcim sa slovenských väzníc. Rok prebiehalo testovanie elektronických náramkov pri strážení odsúdených na pracoviskách mimo ústavov. Pilotný projekt bol podľa Burského už ukončený.
„V tomto momente už došlo k ukončeniu sledovania týchto pracovísk, ale práve teraz pred Vianocami chceme využiť iný spôsob monitorovania, a to je monitorovanie odsúdených pri povolených opusteniach ústavu za odmenu,“ priblížil. Kým na prvý pilotný projekt vyčlenilo ministerstvo 200 elektronických náramkov, v prípade monitoringu mimoriadneho voľna bude vedieť sledovať do 100 odsúdených. I tento pilotný projekt má trvať rok.
Prípravu projektu potvrdil aj riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž. „Prvotné testovanie by sa malo realizovať na vybranom počte odsúdených, ktorým bude počas vianočných a novoročných sviatkov ako najvyššia forma disciplinárnej odmeny udelené mimoriadne voľno na upustenie ústavu,“ oznámil. Doposiaľ sa vo väzniciach testovala kontrola prítomnosti odsúdených pomocou náramku a centrálnej stanice. Teraz pôjde o kontrolu pohybu osoby v zakázaných a prikázaných zónach a odsúdení budú mať počas opustenia ústavu so sebou nielen elektronický náramok, ale aj GPS zariadenie.
Baláž uviedol, že prvá pilotná prevádzka ESMO vo väzniciach ukázala potrebu dodatočných úprav, bez ktorých nemôže byť plošne využívaný. „Aktuálne prebieha jej vyhodnocovanie. Zatiaľ je predčasné vyvodzovať nejaké konkrétne závery. Predbežne sa javí, že na to, aby mohol byť takýto monitoring plnohodnotne a plošne využiteľný na pracoviskách odsúdených, boli by potrebné ešte niektoré dodatočné úpravy aktuálnej technológie,“ zhodnotil.
Podľa Burského nebol počas roku monitorovania pracujúcich väzňov zaznamenaný ani jeden bezpečnostný incident vo forme pokusu o útek. Náramky strážili väzňov v ôsmich ústavoch, odsúdení tu pracovali napríklad pri triedení odpadu, spracovaní materiálov či v jedálňach. „Na základe výsledkov doterajšej prevádzky bude vyhodnotené, kde je používanie systému ESMO opodstatnené a kde nie je,“ potvrdil Burský, že monitoring pracujúcich väzňov plánujú v budúcnosti opäť, už v rámci ostrej prevádzky.
O nasadení náramkov v slovenských väzniciach rozhodla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v roku 2016. Chcela tým zlepšiť využiteľnosť najväčšieho elektronizačného projektu v súdnictve za 27 miliónov eur, ktorý zatiaľ neprináša požadované výsledky. ESMO presadil jej predchodca Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Samuel Burský vysvetlil, že s využitím náramkov vo väzniciach projekt rátal a systém je takýmto spôsobom využívaný aj v iných štátoch napríklad v Holandsku.

ZDROJ >>

Komentujte :)