Viedeň 8. decembra 2016 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Pixabay)

V dňoch 5. až 9. decembra sa koná vo Viedni zasadnutie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE, IAEA) pod názvom „Snahy a účinky“

Ilustračné fotoIlustračné foto

Na zasadnutí vystúpil aj reprezentant Svätej stolice Mons. Antoine Camilleri, podsekretár pre vzťahy so štátmi. Vo svojom príspevku pripomenul, že medzinárodná komunita nesmie zabúdať na zodpovednosť, ktorú má pri šírení jadrovej bezpečnosti. Logika globálnej etiky nahradzuje logiku strachu. Potrebujeme etiku zodpovednosti, solidarity a spolupráce v oblasti bezpečnosti, aby sme dokázali mať pod kontrolou silu atómových technológií. Hrozby v oblasti jadrovej bezpečnosti tvoria výzvy v oblasti technológií i v diplomatickej oblasti.

Mons. Camilleri pomenoval dve oblasti v ktorých vidí potrebu zlepšiť situáciu. Prvá je oblasť fyzickej ochrany nukleárnych materiálov. Ak dôjde k zneužitiu týchto materiálov, môže to mať katastrofálne následky. Druhá oblasť je ochrana pred útokmi na internete. Je dôležité zamedziť úniku citlivých informácií v oblasti jadrovej bezpečnosti.

Mons. Camilleri poďakoval všetkým štátom, ktoré sú členmi Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu za ich snahu pri dodržiavaní právnych a etických noriem.

Na záver svojho vystúpenia Mons. Camilleri povedal: „Nemôžeme si robiť ilúzie ohľadne výziev, ktoré stoja pred medzinárodným spoločenstvom, ale Svätá stolica pri týchto výzvach zdôrazňuje svoju podporu MAAE“. Citoval slová Svätého Otca Františka z príhovoru, ktorý predniesol na pôde OSN v roku 2015: «Máme povinnosť vložiť sa do snahy o svet bez jadrových zbraní, uplatňovaním Dohody o nešírení zbraní hromadného ničenia v jej plnosti, ako litery tak aj ducha, smerom k úplnému zákazu týchto zbraní.»

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.