Vatikán 27. septembra 2017 (HSP/RV/TK KBS/Foto:TASR/AP/Osservatore Romano)

V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes predstavili najnovšie aktivity Vatikánskej nadácie Josepha Ratzingera – Benedikta XVI.
Prítomní boli predseda Pápežskej rady pre kultúru a člen vedeckej komisie nadácie kard. Giangranco Ravasi, ďalej predseda nadácie páter Federico Lombardi SJ, rektor Univerzity Františka de Vitoria v Madride prof. Manuel Sada a rektor Katolickej univerzity Kostariky Dr. Fernando Sánchez Campos.
Na snímke emeritný pápež Benedikt XVI. (vľavo) a pápež František

Prvý ročník ceny „Otvorená myseľ“ má svojich víťazov
Prvou z iniciatív nadácie je prvý ročník ocenenia s názvom „Otvorená myseľ“, ktorú nadácia v spolupráci s madridskou Univerzitou Františka de Vitoriu (Universidad Francisco de Vitoria) odovzdá v stredu 27. septembra v sídle Akadémie vied vo Vatikáne. Ďalej už predseda nadácie páter Federico Lombardi SJ:
„Ide o novú cenu s názvom «Otvorená myseľ», ktorá sa inšpiruje centrálnou myšlienkou myslenia Ratzingera. Ten trvá na potrebe mať širokú a otvorenú víziu o rozume a jeho používania pri hľadaní pravdy a odpovede na základné otázky ľudstva a jeho osudu.
Táto myšlienka je základná pre dialóg medzi Cirkvou a modernou kultúrou, medzi vedami a filozofiou a teológiou, teda je tiež základnou myšlienkou pre spôsob uvažovania o univerzite a jej funkcii. Iniciatíva prišla práve zo strany Univerzity Františka de Vitoriu a naša nadácia ju prijala s radosťou.“
Do iniciatívy sa zapojilo 367 prác v angličtine a španielčine pochádzajúcich zo 170 univerzít z viac než 30 krajín. Cenu za výskum si odnesú Darcia Narvaez z americkej Univerzity di Notre Dame za svojou výskumnú prácu o „Neurobiológii a rozvoji ľudskej morálnosti“. Ďalej Claudia Vanney a Juan Franck z Univerzity Austral v Buenos Aires, ktorý spoločne vypracovali dielo na tému „Determinizmus alebo indeterminizmus? Veľké otázky vedy pre filozofiu“.
Ďalšie dve ceny poputujú za vyučovanie. Prvými ocenenými sú Michael Schuck, Nancy Tuchman a Michael Garanzini z Loyolskej univerzity v Chicagu za internetový text o ekologickej formácie s názvom „Uzdravujúca zem“. Ďalej je to dominikánka sestra Sarolta Laura Baritz z Budapešti, ktorá pôsobí na Sapientia College a na Univerzite Corvinus, za výchovný program o „Sociálnych kresťanských princípoch pre ekonómiu“.
7. ročník „Ratzingerovej ceny“ má troch laureátov
Druhou iniciatívou Pápežskej nadácie Josepha Ratzingera je 7. ročník Ratzingerovej ceny, ktorej odovzdanie bude prebiehať 18. novembra vo Vatikáne. Ocenenými sú nemecký luteránsky teológ Theodor Dieter, ktorý zohral významnú úlohu pri schválení „Spoločnej deklarácie o náuke o ospravodlivení“ v roku 1999. V roku 2012 prednášal o katolícko-luteránskom dialógu počas stretnutia v Castel Gandolfe za prítomnosti Benedikta XVI.
Druhým oceneným je nemecký katolícky kňaz a teológ Karl-Heinz Menke, známy ako znalec myšlienok Josepha Ratzingera, ktorému venoval viacero štúdií. V roku 2014 ho pápež František nominoval na päťročné obdobie za člena Medzinárodnej teologickej komisie.
Tretím a posledným nositeľm tohtoročnej Ratzingerovej ceny bude hudobný skladateľ Arvo Pärt, ktorý sa ako pravoslávny kresťan venuje predovšetkým sakrálnej hudbe a získal si medzinárodné uznanie. Pápež Benedikt XVI. ho v roku 2011 nominoval za člena Pápežskej rady pre kultúru.
7. ročník Medzinárodného kongresu bude v Kostarike
Poslednou iniciatívou Pápežskej nadácie Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. je 7. medzinárodný kongres, ktorý sa bude tento rok konať na tému „Laudato si’. Za ,starostlivosť o spoločný dom’, nevyhnutná konverzia k ,ekológii človeka’“. Na príprave sympózia, ktoré sa bude konať v dňoch od 29. novembra do 1. decembra v San José v Kostarike sa podieľa aj miestna Katolícka univerzita.
Pápežská nadácia Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. vznikla v roku 2010 s cieľom podporovať štúdiá a publikácie o dielach a myšlienkach emeritného pápeža Benedikta XVI. a vo všeobecnosti podporovať teologické štúdiá a s nimi spojené disciplíny. Konkrétne iniciatívy, ktoré vychádzajú zo štatútu nadácie sa uberajú predovšetkým troma smermi. Prvým je oceňovanie bádateľov a hodnotných prác. Druhým smerom sú kongresy, študijné stretnutia a publikácia. A posledným je podpora doktorandov cez štipendiá.