Vatikán 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Pápež František navštívi v máji káhirský al-Azhar

Vatikán potvrdil, že prerokúva cestu pápeža Františka do Egypta, konkrétny dátum ani trasa však ešte nie sú stanovené. Oznámil to dnes riaditeľ tlačového oddelenia Svätej stolice Greg Burke po tom, ako stanica RAI informovala, že František navštívi v máji káhirský al-Azhar, stredisko učenia sunnitského islamu.

Na snímke pápež František

Vatikán a al-Azhar nedávno obnovili bilaterálne vzťahy po tom, ako ich táto káhirská inštitúcia v roku 2011 na protest proti výrokom predošlého pápeža Benedikta XVI. prerušila.

Benedikt, dnes emeritný pápež, vtedy vyslovil požiadavku na väčšiu ochranu kresťanov v Egypte v súvislosti s novoročným bombovým útokom na chrám koptskej pravoslávnej cirkvi v Alexandrii, ktorý si vyžiadal 21 mŕtvych.

Odvtedy sa ataky islamistov voči kresťanom v danom regióne iba zintenzívnili. Vatikán a al-Azhar sa však napriek tomu usilovali o zmier; hlavný imám al-Azharu Ahmad at-Taijib minulý rok v máji navštívil Františka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.