Vatikán varuje pred finančnou „tikajúcou bombou“, ktorá je pripravená výbuchunúť

Vatikán 21. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)
 

Vatikán vyzval k väčšej regulácii trhov a finančných systémov. Tvrdí, že ekonomické krízy ukázali, že sa nemôžu riadiť samy a potrebujú silnú injekciu morálky a etiky.

Ilustračné foto

V hlavnom dokumente, ktorý bol napísaný dvoma úradníkmi Svätého stolca, Vatikán uviedol, že mať úžitok za účelom zisku a nie pre väčšie blaho je nelegitímne.
Tiež odsúdil „bezohľadnú a amorálnu kultúru odpadu”, ktorú v niektorých krajinách vytvorila oligarchiu a zároveň zanechala veľké množstvo ožobračených ľudí „bez akýchkoľvek prostriedkov úteku”.
V dokumente je tiež ostro skritizovaná „ekonomika kanibalizmu” niektorých finančných praktík.
15 stránkový dokument používa kreditné akcie, neštandardnú hypotéku, vysokofrekvenčné obchodovanie, výmeny nesplateného úveru, deriváty, tieňové bankové systémy, odliv kapitálu a medzibankové úvery ako ilustráciu toho, ako sú náchylné k zneužitiu a nezákonnosti.
Zatiaľ čo hmotná pohoda väčšej časti ľudstva závisí na trhoch, tie musia mať silný etický základ, aby pomohli všetkým, uvádza Vatikán.
„Nedávna finančná kríza dala príležitosť k rozvoju novej ekonomiky, ktorá bude viac rešpektovať etické zásady a novú reguláciu finančných aktivít, ktorá by neutralizovala dravé a špekulatívne tendencie a uzná teda hodnotu skutočnej ekonomiky,” píše sa v dokumente.
 

Príspevok Vatikán varuje pred finančnou „tikajúcou bombou“, ktorá je pripravená výbuchunúť zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)