Vatikán 19. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Vatikán pripustil, že má vnútorný súbor usmernení, ktorý vyzýva duchovných, aby “dobrovoľne” opustili svoju službu katolíckej cirkvi v prípade, že sa niekedy stanú otcami detí a tým porušia celibát. Informuje portál RT

Ilustračné foto

“Vnútorný dokument” sa zameriava na “základný princíp” ochrany detí tým, že “žiada” vysvätenú osobu o opustenie kňazstva, a tak “prevezme svoje povinnosti ako rodič tým, že sa venuje výlučne dieťaťu”, hovorí hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti pre New York Times. Čím potvrdzuje existenciu tajných interných usmernení.
“Zatiaľ čo protokol vyzýva kňazov, aby opustili svoje povolanie, “žiadosť” je viac nezáväznou formalitou,” uviedol Monsignor Andrea Ripa, zástupca tajomníka Kongregácie pre duchovenstvo, pričom uviedol, že pravidlo je takmer “nemožné uložiť”.
Prijatie jasného súboru pravidiel upravujúcich rodičovskú zodpovednosť pre duchovenstvo je príkladom pre budúci summit Vatikánu o sexuálnom zneužívaní – problém, ktorý v súčasnosti sužuje Svätú stolicu. Prvé svetové trojdňové stretnutie biskupov sa zameria na riešenie otázok zodpovednosti a transparentnosti, pokiaľ ide o ochranu detí a zneužívania v cirkvi.
 
Príspevok Vatikán pripúšťa, že má tajné pravidlá pre kňazov, ktorí porušujú celibát a majú deti zobrazený najskôr Hlavné správy.