Vatikán 13. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Vatikán povolil vo štvrtok vyšetrovanie amerického biskupa Michaela Bransfielda, obviňovaného zo sexuálneho obťažovania dospelých.

Na snímke pápež František

K rozhodnutiu prišlo v ten istý deň, ako sa delegácia amerických katolíckych kardinálov a biskupov stretla s pápežom Františkom. Deje sa tak v čase dlhodobého škandálu v katolíckej cirkvi spojeného so sexuálnym zneužívaním kňazmi a jeho ututlávaním, uvádza agentúra AP.
Vatikán oznámil, že pápež prijal rezignáciu biskupa Bransfielda zo štátu Západná Virgínia a vymenoval dočasného správcu v jeho diecéze Wheeling-Charleston.
Správca, baltimorský biskup William Lori, uviedol vo vyhlásení, že František mu dal pokyn, aby “vykonal vyšetrovanie obvinení voči biskupovi Bransfieldovi zo sexuálneho obťažovania dospelých”. Lori prisľúbil “dôkladné vyšetrovanie s cieľom zistiť pravdu o znepokojujúcich obvineniach voči biskupovi Bransfieldovi”.
Ten v minulosti popieral, že by niekoho zneužíval. V kňazskom úrade pokračoval, až kým neponúkol rezignáciu, keď minulý týždeň prekročil vekovú hranicu 75 rokov.
 
Príspevok Vatikán povolil vyšetrovanie amerického biskupa Michaela Bransfielda zobrazený najskôr Hlavné správy.