Bratislava 14. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ide o šikovný machiavelistický ťah, pretože prenáša zodpovednosť za prípadnú ďalšiu krízu na prezidenta SR Andreja Kisku. Myslí si to sociológ Michal Vašečka.

Na snímke sociológ Michal Vašečka

“Fico spĺňa podmienky, ktoré kládol prezident na základnú reštrukturalizáciu vlády a prípadný odchod tých, voči ktorým sú závažné obvinenia. Aj minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér sú tak preč a za prípadnú nestabilitu zodpovedá prezident, ktorý by prípadne neakceptoval takýto návrh,” povedal pre TASR Vašečka. Podľa neho na druhej strane, na Slovensku nie je zvykom, že by si odstupujúci premiér mohol dávať nejaké podmienky. “Prezident tak na žiadne podmienky nemusí prihliadať,” povedal sociológ.

Šebej aktuálnu situáciu zatiaľ nekomentuje, na odpoveď si chce dať čas
František Šebej z Mosta-Híd nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. Tvrdí, že sa k nej vyjadrí neskôr. “Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie,” napísal v SMS odpovedi TASR v stredu večer.
Šebej sa v stredu okolo obeda vyjadril, že stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je jednoznačné, “a to, že buď padne dohoda na predčasných voľbách, alebo bugárovci odchádzajú z koalície”.
“Toto je problém na Slovensku, že vzdelávanie je nedostačujúce, teda nevedia čítať s porozumením,” povedal Šebej. Na otázku, čo by Most-Híd urobil, ak by došlo k výmene premiéra, Šebej odvetil, že by to záviselo na tom, kto bude nový predseda vlády. “Ale naše uznesenie republikovej rady s tým nepočíta. To počíta s tým, že buď budú predčasné voľby, alebo odchádzame z vlády,” dodal.

Domin: Ak premiér podá demisiu, musí tak urobiť celá vláda
Ak premiér Robert Fico podá demisiu, musí to isté urobiť vláda ako celok. Prezident Andrej Kiska by túto vládu následne poveril vykonávaním funkcií ďalej, pokiaľ sa nevymenuje nový kabinet. Pre TASR to uviedol ústavný právnik Marek Domin s tým, že ak bude existovať dohoda na novom zložení vlády, tak by to mohlo prebehnúť v jednom akte.
“To znamená, že ak by prezident akceptoval podmienky premiéra Roberta Fica, tak by mohol vymenovať hneď novú vládu a tá by sa potom musela ešte uchádzať o dôveru v Národnej rade SR,” vysvetlil.
Prevzatie moci prezidentom podľa jeho slov v tomto prípade neprichádza do úvahy. Kiska by mal totiž vymenovať tú istú vládu, ktorá podá demisiu. “V ústave je uvedené, že ak prijme demisiu, poverí tú vládu vykonávaním funkcií až do vymenovania novej vlády,” skonštatoval. Teoreticky môže prezident podľa ústavného právnika za predsedu vlády vymenovať aj niekoho iného, ale musí počítať, že nová vláda musí získať dôveru v parlamente. “Je málo pravdepodobné, že by vymenoval za predsedu vlády niekoho, kto by nemal zaručenú dôveru u väčšiny poslancov,” podotkol.

Žiga: Fico ukázal, že mu na krajine záleží viac ako na funkcii
Robert Fico svojím rozhodnutím ukázal, že na prvom mieste myslí na stabilitu Slovenska a že mu na krajine záleží oveľa viac ako na funkcii. Uviedol to minister hospodárstva a podpredseda Smeru-SD Peter Žiga v reakcii na rozhodnutie premiéra podať demisiu, ak prezident SR Andrej Kiska akceptuje jeho požiadavky.
“Je to historicky prvý premiér, ktorý dokázal urobiť takéto vážne rozhodnutie. Bolo by nezodpovedné odovzdať krajinu do rúk amatérskej opozície,” doplnil Žiga.