Bratislava 8. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Oliver Ondráš)

Poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka vstúpil do KDH. Oznámil to na brífingu, ktorý si zvolal na dnešné dopoludnie v parlamente.
Na snímke poslanec NR SR Richard Vašečka

“KDH nemusí čakať do roku 2020. Od dnešného dňa má zastúpenie v parlamente,” nazval svoj brífing Vašečka, ktorý dosiaľ pôsobil ako predseda poslaneckého klubu OĽaNO.
S OĽaNO je Vašečka v Národnej rade už druhé volebné obdobie. Teraz sa spomína ako možný vyzývateľ šéfa KDH Alojza Hlinu v boji o predsednícke kreslo v mimoparlamentnom hnutí. S Hlinom boli v minulom volebnom období kolegovia v klube OĽaNO.
Aktuality.sk písali, že Hlinovi kritici Vašečku oslovili a dali mu ponuku. Vašečka ponuky od KDH portálu potvrdil a nevylúčil ani možnosť, že sa by sa mohol o post predsedu KDH uchádzať. Kresťanskí demokrati majú personálne a iné otázky riešiť na marcovom sneme.

Bývalý predseda poslaneckého klubu OĽaNO Vašečka, ktorý vstúpil do mimoparlamentného KDH, dnes potvrdil, že bude na marcovom (17.3.) sneme kresťanských demokratov vyzývateľom Alojza Hlinu v súboji o predsednícky post. Podľa vlastných slov ho k tomu viedla najmä silná a naliehavá ponuka zvnútra KDH.
Vašečka bol včera prijatý za člena Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a dnes oznámil úmysel kandidovať za jeho predsedu.
„Rozhodol som sa prijať silnú ponuku zvnútra KDH. Oslovili ma ľudia prakticky zo všetkých regiónov a vekových kategórii. Boli medzi nimi viacerí zakladajúci členovia, ako aj nová generácia. Z toho som pochopil, že situácia v KDH je vážna,“ vysvetľuje Vašečka.
Vašečka je presvedčený, že Slovensko potrebuje autentickú a silnú kresťanskú stranu. „Je čas spojiť sily. Chcem zjednotiť hlasy kresťanských voličov a posilniť kresťanskú politiku na Slovensku. Je o mne verejne známe, že ja ľudí spájam a nie rozdeľujem.“
Napriek tomu, že Vašečka nebol členom hnutia OĽANO, pôsobil na poste predsedu jeho poslaneckého klubu. Toto postu sa včera vzdal. Zároveň už ani nebude predsedom parlamentného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva.
„Mnohí mi hovoria, že riskujem celú svoju politickú kariéru. Odchádzam z politického subjektu, ktorý má stabilné vysoké preferencie a na ktorého kandidátke by som bol takmer s istotu znovuzvolený za poslanca. Mne však nejde o posty a funkcie, ale o spájanie kresťanských síl v politike na Slovensku.“
Zvolením Richard Vašečku za predsedu by KDH získalo obrovskú politickú výhodu – mať svojho predsedu v parlamente. Nemuselo by čakať do roku 2020. Už teraz sa vďaka nemu stalo parlamentnou stranou.

Vašečka bude vyzývateľom  Hlinu v súboji o post predsedu KDH
Bývalý predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý vstúpil do mimoparlamentného KDH, bude na marcovom (17.3.) sneme kresťanských demokratov v Ružomberku vyzývateľom Alojza Hlinu v súboji o predsednícky post. Potvrdil to na štvrtkovom brífingu s tým, že ho k tomu viedla najmä silná a naliehavá ponuka zvnútra KDH.
Druhým dôvodom prestupu je, že KDH údajne prestáva byť kresťanským aj demokratickým hnutím, a toto chce zmeniť. “Oslovili ma ľudia zakladajúci KDH aj noví členovia. Chcem teda posilniť kresťanskú politiku na Slovensku,” deklaroval s dôvetkom, že podľa jeho informácií je KDH na čele so súčasným predsedom Alojzom Hlinom pre mnohých členov neprijateľné. “Ja dokážem týchto ľudí osloviť,” myslí si.
Ako príklad uviedol, že Hlina má veľký problém dohodnúť sa s kýmkoľvek. “S Richardom Sulíkom (SaS) si nedokáže podať ruku, s Borisom Kollárom (Sme rodina) nechce byť v jednej miestnosti a s Igorom Matovičom (OĽaNO) si odkazujú cez médiá. Ja dokážem spájať,” uviedol. Vašečka uistil, že nejde zachraňovať KDH. “Môj cieľ nie je, aby hnutie bolo len v parlamente, ale aby bolo vo vláde. Preferencie sú vyššie, ale to nestačí. KDH si musí vybrať, akým štýlom chce ísť,” podotkol.
Na snímke Richard Vašečka
Svoj vzťah s Hlinom označil Vašečka za normálny. “V stredu (7.2.) som ho informoval o tom, že kandidujem. Nechcem ale riešiť súčasného predsedu. Ja som iný a budem sa to snažiť preniesť do KDH. Ľudí spájam a nie rozdeľujem. Mal som telefonáty od viacerých politikov, že moja kandidatúra je veľmi dobrý nápad. Zároveň som politicky úspešný, keď kandidujem, moje výsledky sa zlepšujú a mám čoraz väčší vplyv,” poznamenal na margo faktu, že bol šéfom poslaneckého klubu OĽaNO aj predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. O tento post príde.
Na otázku, kto ďalší s ním z OĽaNO odchádza, odvetil, že v tejto chvíli je to len on. “Všetko ďalšie by bola špekulácia,” upozornil. Situáciu v OĽaNO komentovať nechcel. “Pozerám sa na to, kam idem, nie odkiaľ odchádzam. Hnutiu OĽaNO ďakujem a držím mu palce,” odkázal.
Zároveň zopakoval, že politicky riskuje, pretože ak na marcovom sneme vyhrá Hlina, zostane len radovým členom KDH a nebude kandidovať vo farbách kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2020.
Vašečka priznal, že sa nad kandidatúrou na predsedu KDH zamýšľal už v roku 2016, kedy zvíťazil Hlina. “Ale vtedy sme to vyhodnotili tak, že nie. Tá situácia ale nesúvisí s tým, aké má KDH v súčasnosti preferencie. Súvisí s tým, aká je situácia s kresťanskou demokraciou na Slovensku. Možno s Hlinom dosiahneme 5,5 percenta, ale v parlamente nebudú skutoční kresťanskí demokrati,” ozrejmil.
Richard Vašečka ubezpečil, že sám seba nepovažuje za lepšieho kresťana, ako je Alojz Hlina. “Ale pre mňa sú kresťanský životný štýl a kresťanské myslenie, prirodzené. Ľudia hovoria, že som autentickejší kresťan ako Hlina,” dodal s tým, že ak by na čele KDH uspel, jeho hnutie by do koalície so Smerom-SD nešlo.
Z pôvodne 19-členného klubu OĽaNO zostalo aktuálne 16 poslancov. Pred Vašečkom odišli aj Viera Dubačová a Oto Žarnay. Mandáty si ponechali a aktuálne sú členmi mimoparlamentnej strany Miroslava Beblavého SPOLU.

Pluralita názorov a kandidátov je prínosná
Podľa slov bývalého lídra KDH a súčasného vyslanca EÚ pre náboženské slobody vo svete Jána Figeľa Vašečka má miesto v hnutí, keďže on samotný opakovane pozýval poslanca NR SR do strany i na volebnú kandidátku pred voľbami v roku 2016.
Na našu otázku či by Vašečka dokázal vniesť do KDH nove smerovanie, ktoré by mu zaistilo vstup do parlamentu Figeľ uviedol: “Na jubilejnom sneme KDH v Nitre (2015) sme prijali nový základný program Cesta pre Slovensko a politickú stratégiu pod názvom KDH+. Je to aktuálne pozvanie k spolupráci a členstvu pre hodnotovo a programovo podobne zmýšajúcich politikov, odborníkov a občanov i organizácie. Ja som viacerých politikov, aj dnes zvolených, medzi nimi aj Richarda Vašečku opakovane pozýval pred voľbami 2016 k spolupráci i na volebnú kandidátku. Niektorí prijali pozvanie, iní nie. Preto jeho súčasné pozývanie zo strany kresťanských demokratov chápem ako napĺňanie konštruktívnej stratégie hnutia. Potvrdzuje to otvorenosť a môže hnutie posilniť. Vašečka má miesto v KDH,” uviedol Figeľ.
Na snímke Ján Figeľ
Dodal, že “KDH nepotrebuje nové smerovanie, ale viac vzájomnej jednoty, vernosti osvedčeným princípom a hodnotám, viac tvorivosti a komunikačného priestoru, ktoré mu parlamentná pôda cez R. Vašečku a ďalších poslancov NR SR môže dodať. Keď som končil svoj mandát predsedu, pozýval som niektorých poslancov súčasnej NR SR pridať sa. Prvá lastovička je tu, verím, že ich bude viac.”
Bol by ale Vašečka vhodný vodca pre stranu? Figeľ vysvetlil, že Vašeška sa prihlásil o členstvo v KDK Žilina a o členstve rozhoduje klub. “O tom, kto bude kandidovať na predsedu a kto sa ním stane, rozhodne snem v marci vo Zvolene. Dôležité je, aby súťaž bola čestná. Taká súťaž hnutie posilní. Pluralita názorov a kandidátov je prínosná, ak je zameraná na dobrý cieľ, na víziu modernej a silnej kresťanskej demokracie v službe spoločnosti a krajiny.”
“KDH ako hnutie Novembra ‘89 do parlamentu patrí a vráti sa tam, som o tom presvedčený. Ja som na túto ulohu vytipoval a v marci roku 2016 ponúkol osobu Milana Majerského, ktorý už vtedy viedol samosprávnych predstaviteľov za KDH, ktorý po úvodnom súhlase sa však pred snemom stiahol. Hnutie nikdy nebolo stranou jedného muža. A dúfam, že ani nebude. Vstup do parlamentu nemôze byť úlohou len predsedu, ale všetkých pod jeho vedením. Ale od prvých rokov KDH oslabovali viaceré trieštenia a odchody, naposledy Lipšica a Procházku. Tým oslabili nielen KDH, ale aj Slovensko z hľadiska presadzovania zodpovednej a spravodlivej politiky, zdravej sociálnej solidarity a perspektívy celkového rozvoja našej krajiny,” dodal Figeľ.

Rovnaké otázky sme položili aj ďalšiemu členovi KDH Jozefovi Mikloškovi, ktorý je bývalým veľvyslancom v Taliansku
KDH sa už odrazilo od dna a nastúpilo na nové smerovanie, ktoré signalizuje reálnu možnosť vstupu do parlamentu. Pozitívny krok v tomto smere sa urobil vo voľbách do VÚC, som presvedčený, že sa tento trend potvrdí aj v komunálnych voľbách.
KDH má dlho budované pozície v mnohých obciach a regiónoch. Treba týchto ľudí podporiť, zabudnúť, že sa niektorí dlhšie k nám nehlásili. Už dlho tvrdím, že hlavnou otázkou Slovenska je zjednotenie hodnotovo, resp. kresťansky orientovaných politikov, ktorí by mohli v silnejúcom tlaku ľavice a liberálov lepšie presadzovať morálne priority, na ktoré sa zabúda, ale sú prvoradým predpokladom prežitia Európy aj Slovenska. Každé posilnenie KDH je v tomto smere vítané.
OĽaNO má medzi svojimi poslancami asi 12 kresťansky orientovaných ľudí, aj keď sú v prostredí, v ktorom svoju silu, počas posledných dvoch rokoch v parlamente príliš neprezentovali. Bolo napr. problémom, že niektorí išli na Pochod za život a iní boli na Pride. Vodcovský systém ich hnutia a závislosť rozhodnutí na vôli pár jedincov im zväzoval ruky. Ak by sa ich kandidátka zasa tvorila starou metódou „Monte Carlo“, viacerí by mohli vypadnúť z hry. Na druhej strane aj v KDH najmä v poslednom čase príliš cítiť vodcovský systém, čo nie je dobré. Strana musí mať lídra, ktorí stojí na pyramíde blízkych ľudí. Oni dvíhajú jeho a on dvíha ich. Ak by sme mali ísť zajtra do vlády, na ktoré rezorty máme pripravených ľudí?“ vysvetlil Mikloško.
Na snímke Jozef Mikloško
Mikloško na otázku či by bol Vašečka vhodny vodca pre stranu uviedol: “Vodca strany musí byť „všežravec“, ktorý veľa vie o mnohých problémoch spoločnosti aj medzinárodnej politiky a naviac má dobrých a spoľahlivých spolupracovníkov a poradcov. Ak je prioritou strany, napr. OĽaNO, iba boj s korupciou, je to málo. KDH je tu 29-tý rok, za ten čas sa jej všeličo podarilo, ale s 8-9% aj nepodarilo. Vodca by mal určitý čas žiť a pracovať v strane, poznať jej radosti a starosti, poznať ľudí, kluby, okresy a regióny, ktoré by ho tiež mali dobre poznať. Toto bol môj názor aj v r. 2016, keď KDH nebola dlhodobo schopná nikoho navrhnúť a zvoliť na čelo strany. „Moc“ vtedy ležala, slovami klasika, „na chodníku“ a to, že sa jej chopil Alojz Hlina a presvedčil delegátov jasným víťazstvom na Sneme KDH, treba oceniť.
V minulosti politici, aj v KDH, mali o túto činnosť záujem iba pred voľbami. Terajší predseda má  výdrž chodiť medzi ľudí, po obciach a okresoch a počúvať názory zdola. Neviem však, či sa potom premietajú aj do jeho vrcholných rozhodnutí. Neprimerané útoky na iné strany a sympatie divným „umelcom“ nepriniesli nových ľudí do KDH. Riša Vašečku dobre poznám nielen zo štyroch spoločných rokov v parlamente. Je to talentovaný a čestný politik, ktorý bude posilou KDH. Snem ukáže, akou.“
Bývalý poslanec NR SR tiež dodal: „Vašečka už je členom KDH. Privítal som to, ako začiatok väčšieho procesu. Alojz Hlina  hovorieva o troch etapách KDH po voľbách: fáze záchrany, vytesňovanie priestoru a rastu. Toto sa pomaly ale s jasným trendom deje. Meniť kapitána lode, ktorá na rozbúrenom mori našla smer do prístavu, sa robí iba vtedy, keby nový kapitán dokázal to, čo by jeho predchodca nebol schopný urobiť. Na druhej strane, ak by sa hocikedy nejaký nový charizmatik objavil, súťaž viacerých kandidátov o „zlatú medailu“ by som privítal. U terajšieho predsedovi oceňujem jeho nevysychajúcu energiu a pracovitosť, ale:

  • mal by si rád vypočuť aj kritiku,
  • uznať „frakcie“ v strane a nedopustiť ôsme odštiepenie dlhoročných členov KDH, ktorí s ním v niečom nesúhlasia.
  • po radikálnych výmenách vo vedení, by mal aktívnejšie presadzovať aj výmeny „dole“, v spiacich kluboch a okresoch,
  • aktívnejšie podporovať riešenie problémov seniorov, ktorých je na Slovensku 1,3 mil. a sú našimi hlavnými voličmi,
  • obnoviť činnosť poradného orgánu KDH – konzília, ktoré sa má skladať podľa stanov z bývalých politikov,
  • rýchlejšie vytvárať tieňovú vládu expertov a systematicky vychovávať nových špičkových politikov, ktorých je na Slovensku ako šafranu,
  • nemal by sa snažiť zmeniť značku KDH.”

KDH ako hodnotová alternatíva v politike
K aktuálnym zmenám v Kresťanskodemokratickom hnutí nám poskytla svoje stanovisko aj europoslankyňa Anna Záborská.  „KDH vzniklo preto, aby ponúkalo hodnotovú alternatívu v politike. Myslím si, že Richard Vašečka je autentickým a zároveň úspešným kresťanským politikom novej generácie, ktorý dokáže na pôde KDH opäť spojiť rôzne názorové skupiny,“ uviedla.
Na snímke slovenská europoslankyňa Anna Záborská
Vašečku považuje za vhodného kandidáta na post predsedu KDH pretože je človekom, ktorý dokáže nielen hovoriť, ale aj počúvať. „Rešpekt si môže získať len ten, kto dokáže rešpektovať druhých. V tom je tajomstvo líderstva,“ vysvetlila.
Zopakovala tiež slová samotného Vašečku, že KDH už má svojho prvého poslanca v Národnej rade a dodala „nepochybujem o tom, že pod jeho vedením bude mať KDH najneskôr po budúcich voľbách aj vlastný poslanecký klub.“