Varšava/Kyjev 23.  januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Poľsko zaregistrovalo v Bezpečnostnej rade OSN projekt rezolúcie o priznaní aktov genocídy, ktoré uskutočňovali ukrajinskí nacionalisti proti Poliakom počas druhej svetovej vojny, oznámil v svojom blogu ukrajinský politológ Dmitrij Džangirov.
Ilustračné foto

Návrh rezolúcie zahŕňa 8 bodov. Poľsko na základe hlavy VII ústavy OSN žiada zakázať činnosť organizácií ukrajinských nacionalistov, konkrétne OUN, UNA-UNSO, S14, SNA, Trizub Stepana Banderu, UNS a taktiež trestné stíhanie ich členov, vyzýva ukrajinskú vládu, aby sa vzdala heroizácie ukrajinských nacionalistov, ktorí páchali zločiny voči Poliakom počas druhej svetovej vojny na základe etnicity a odovzdať ich Medzinárodnému tribunálu.
Poľská republika v svojej rezolúcii predloženej Bezpečnostnej rade OSN odporúča ukrajinskej vláde, aby sa na oficiálnej úrovni kajala za zločiny proti poľskému národu a aby odsúdila heroizáciu nacizmu.
Ukrajinský politológ Džangirov upozorňuje, že návrh rezolúcie Poľsko predložilo veľmi takticky 16. januára: “Varšava vyčkala, kým Ukrajina stratila pozíciu nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.“ Džangirov si aj zaironizoval: „Kým Rus odpútaval našu pozornosť, Poliak sa nebadane priplazil.“
Aj vzhľadom na to, že ukrajinskí banderovci vraždili, a to aj po skončení druhej svetovej vojny, aj obyvateľov Slovenska, bolo by primerané, aby sa aj Bratislava pridala k poľskej iniciatíve medzinárodne odsúdiť banderovský nacizmus a pomôcť pri denacifikácii Ukrajiny. Možno očakávať, že Kiska Porošenkovi oko nevykole. No čo vláda a parlament?
Vladimír Mohorita

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.