Washington 9. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Mindaugas Kulbis)

Po americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi dnes Pchjongjang varoval aj americký minister obrany James Mattis. Severokórejské vedenie by podľa neho nemalo uvažovať o ničom takom, čo by viedlo “k zániku jeho režimu a k deštrukcii jeho ľudí”.
Americký minister obrany James Mattis

Šéf Pentagónu povedal, že v čomkoľvek, čo Severná Kórea podnikne, ju USA výrazne prekonajú a v prípade vypuknutia konfliktu Pchjongjang prehrá. Mattis pripomenul, že USA presadzujú diplomatické riešenie, spoločná vojenská sila Ameriky a jej spojencov je však najmohutnejšia na svete, citovala ho agentúra AP.
Francúzsko vyzvalo všetky zainteresované strany, “aby zodpovedne reagovali s cieľom deeskalácie” napätia v súvislosti s jadrovými ambíciami Pchjongjangu. Hovorca francúzskej vlády Christophe Castaner povedal, že Paríž sa na celú záležitosť pozerá s obavami a je pripravený ponúknuť všetky dostupné prostriedky, aby sa podarilo nájsť mierové riešenie.
Severokórejská armáda vyhlásila, že “dôkladne skúma” svoje operačné plány preventívneho útoku na ostrov Guam. K útoku môže dôjsť podľa nej kedykoľvek, ak to nariadi vodca KĽDR Kim Čong-un. Šéf Bieleho domu Donald Trump zase varoval, že pokiaľ Severná Kórea vystupňuje jadrovú hrozbu, stretne sa s nebývalou ráznosťou a “hnevom”.
Severná Kórea však oslávila svoje úspešné skúšky vydaním série pamätných poštových známok s propagandistickými motívmi. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica ABC News.
Jedna z nich zobrazuje vodcu KĽDR Kim Čong-una, ako zamyslene píše na pracovnom stole, zatiaľ čo v jeho pozadí štartujú rakety. Na ďalšej známke vodca a armádny činiteľ zatínajú päste na znamenie úspechu.
Niekoľko známok obsahuje detailné zábery na ICBM Hwasong-14, pričom tieto filatelistické rarity majú i popisy v angličtine. Pchjongjang má v oslavovaní svojich významných udalostí dlhoročné skúsenosti.
Krajina v júni vydala i sériu známok v rámci “mesiaca boja proti americkému imperializmu”. Toto každoročné podujatie sa vzťahuje na začiatok severokórejskej vojenskej kampane za vytlačenie amerických síl z Južnej Kórey.
KĽDR iba v tomto roku vypálila 11 skúšobných balistických striel, pričom začiatkom júla úspešne otestovala i svoju prvú ICBM, ďalšiu odpálila neskôr. Pchjongjang tým porušil príslušný zákaz OSN týkajúci sa testov ICBM.