Budapešť 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)

Dezignovaný maďarský komisár pre politiku susedstva a rozširovanie EÚ Oliver Várhelyi sa domnieva, že je potrebné zdynamizovať proces prístupu krajín západného Balkánu do EÚ. Uviedol to počas piatkového vypočúvania pred výborom maďarského parlamentu pre európske záležitosti v Budapešti, informovala agentúra MTI

Na snímke Oliver Várhelyi

Várhelyi vyhlásil, že jeho najdôležitejšou a najakútnejšou úlohou bude umožniť, aby Európska komisia (EK) vypracovala návrh, na základe ktorého by sa na budúci rok – ešte pred záhrebským summitom – mohli začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom.

Summit krajín EÚ a západného Balkánu v chorvátskej metropole by sa mal konať v máji 2020.

Dezignovaný komisár v piatok vyjadril presvedčenie, že Európa by bola bez ďalšieho rozširovania chudobnejšou, pretože nevyužije politické a ekonomické možnosti, ktoré ponúka jej bezprostredné okolie.

V poradí druhý maďarský nominant na eurokomisára Várhelyi dostal v pondelok v Bruseli odobrenie Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci (AFET), aby sa mohol stal členom nastupujúcej EK pod vedením Ursuly von der Leyenovej.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj