Venezuelské úrady si sľubujú, že ich nová ropná kryptomena petro priláka investície z Turecka, Kataru, Európy a dokonca aj z USA, informuje agentúra Reuters
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

Venezuela má začať prvý predaj tento utorok, píše Reuters. Vláda prezidenta Nicolása Maduru verí, že táto nová kryptomena, ktorá má byť krytá ropou, pomôže obísť americké sankcie.

„Iste budeme mať veľa investorov z Kataru, Turecka a ďalších častí Blízkeho východu. Európania a Američania sa rovnako zúčastnia,” tvrdí Carlos Varagas, vládny úradník zodpovedný za kryptomenu.
Na druhej strane skeptici varujú, že obavy o solventnosť krajiny odradí investorov. Naviac americké ministerstvo financií varovalo, že nákupy petra poruší sankcie proti Venezuele.
Venezuelská vláda neposkytla detailnejšie informácie o kryptomene. Avšak, vládni poradcovia odporučili, aby sa 38,4 % ropnej kryptomeny predávalo na súkromnej aukcii so zľavou 60 %.
Venezuela sa potýka so štvorcifernou infláciou a nedostatkom potravín a liekov, čo spôsobilo rast podvýživy a chorôb.
„Maduro tvrdí, že jeho vláda je obeťou ‚ekonomickej vojny‘, ktorú vedú opoziční politici za podpory americkej vlády Donalda Trumpa,” píše Reuters.
Sankcie, ktoré v roku 2017 uvalil Washington, znemožňujú americkým bankám a investorom nakupovať novovydané dlhopisy venezuelskej vlády. To Venezuele zamedzilo prístup na svetové finančné trhy, aby refinancovala svoj dlh.