Melbourne 14. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/GeoHazards Divison, VMGD-Brad Scott)
 
Vanuatu už po druhý raz za menej než jeden rok vzhľadom na sopečnú aktivitu evakuovalo celý ostrov Ambae, na ktorom žije 11.000 obyvateľov. Informovala o tom v utorok agentúra DPA, citujúc vládne zdroje.

Ilustračné foto

Vláda v júli opätovne zaviedla mimoriadny stav, pričom nariadila masovú evakuáciu Ambae, na ktorom vulkán Manaro pred rokom chrlil sopečný popol. Obyvateľov ostrova Ambae evakuovali na susedné ostrovy Maewo a Espiritu Santo.
Stovky obyvateľov si zvolili možnosť opustiť Ambae dobrovoľne, zatiaľ čo vláda tam vyslala políciu a poriadkové orgány, ktoré zabezpečili odchod zvyšku ľudí z ostrova. Vláda zabezpečila evakuovaným ľuďom potraviny, vodu, hygienické potreby a nepremokavé plachty, píšu miestne médiá.
Množstvo obyvateľov ostrova Ambae sa vrátilo domov začiatkom roka, avšak vulkanická aktivita na ostrove sa v marci obnovila. V júli bol padajúci popolček taký intenzívny, že zatienil slnečný svit; v určitých častiach ostrova spôsobil aj kyslý dážď.
Na Vanuatu žije 270.000 ľudí. Jeho najbližším susedom je Nová Kaledónia, patriaca Francúzsku, ležiaca približne 650 kilometrov juhozápadne.
 
Príspevok Vanuatu pre sopečnú činnosť evakuovalo celý ostrov Ambae zobrazený najskôr Hlavné správy.