Sydney 1. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Jason Tassell)

Úrady tichomorského ostrovného štátu Vanuatu spustili rozsiahlu evakuáciu 11.000 obyvateľov ostrove Ambae, na ktorom sa prebudila tamojšia sopka Manaro Voui. Informovala o tom dnes agentúra Reuters

Erupcia spôsobila znečistenie väčšiny vodných zdrojov na ostrove, povedal agentúre Reuters predstaviteľ Červeného kríža Joe Cropp, nachádzajúci sa priamo na mieste.

Podľa novozélandského vulkanológa Brada Scotta, ktorý v sobotu preletel nad sopkou, z krátera uniká para a vyletujú z neho kusy horúcej magmy, známe ako sopečné bomby.

“Tak každých osem až desať sekúnd dochádza k výbuchu, sopečné bomby vyletujú približne 50-100 metrov nad kráter a tiež z neho vytekajú dva malé lávové prúdy, ktoré tečú cez ostrov do jazera,” povedal Scott v rozhovore pre Radio NZ.

Flotila lodí vrátane trajektov, kanoe a obchodných lodí začala prepravovať obyvateľov na okolité ostrovy Maewo, Pentecost a Santo. Vláda chce evakuáciu ukončiť do 6. októbra.

Sopka Manaro Voui, známa aj pod menami Lombenben a Aoba, je 1496 metrov vysoký štítový vulkán. Od morského dna meria približne 3900 metrov.
Je považovaná za jednu z najnebezpečnejších aktívnych sopiek na svete; najnovšie výbuchy boli zaznamenané v rokoch 2006, 2011 a 2017.

Neďaleko vrcholu sa nachádzajú tri kráterové jazerá. Jazero Voui obsahuje 50 miliónov kubických metrov vody.