Berlín 25. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Bernd Thissen)
 
Nemeckí vyšetrovatelia našli vlajku a letáky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v blízkosti úseku berlínskej trate, kde neznámi vandali poškodili cez víkend trakčné vedenie. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu. 

Ilustračné foto

Poškodené vedenie, ktoré spôsobilo prerušenie premávky prímestských vlakov v oblasti Karlshorst na juhovýchode Berlína, objavili ešte v nedeľu. V utorok vyšetrovatelia opäť prehľadali okolie incidentu a objavili tam vlajku a propagandistické písomnosti IS.
Podľa miestnej tlače išlo o približne 60 letákov v arabčine. Policajti zaistili aj hák, ktorý mohol poslúžiť na poškodenie vedenia na trati z Berlína do Frankfurtu nad Odrou.
Zatiaľ nie je jasné, či nájdené predmety s prípadom skutočne súvisia. Vyšetrovatelia majú podozrenie, že mohlo ísť o politicky motivovaný vandalizmus. Priamu spojitosť s takzvaným Islamským štátom však považujú za nepravdepodobnú.
Policajti preverujú aj možnú súvislosť incidentu s pokusom o vykoľajenie súpravy vysokorýchlostného vlaku, ku ktorému došlo začiatkom októbra na železničnej trati Mníchov-Norimberg. Na mieste incidentu vtedy našli výhražný list a graffiti v arabčine. Podozrenie však vtedy nepadlo na radikálnych islamistov, ale na stúpencov nemeckej ultrapravice, ktorí mohli konať s cieľom  vystupňovať protiutečenecké a protiislamské nálady.
 
Príspevok Vandali v Nemecku poškodili vedenie na trati v Berlíne, na mieste našli vlajku IS zobrazený najskôr Hlavné správy.