Brusel 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Pesimistických scenárov odchodu Francúzska alebo Holandska z EÚ sa netreba báť. V súvislosti s očakávaným spustením procesu vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ to uviedol bývalý belgický premiér a prvý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Na snímke Herman Van Rompuy

“Frexit alebo nexit? K tomu nedôjde,” uviedol dnes bývalý “europrezident” pri príležitosti prezentácie dokumentu z dielne Európskej ľudovej strany o budúcnosti európskeho integračného projektu po tzv. brexite. Upozornil, že súčasná miera pesimizmu vo vzťahu k EÚ je príliš vysoká a aj preto musí EÚ predstaviť viac dobrých výsledkov a “dať ľuďom nádej v boji proti populizmu a nacionalizmu”.

“Chceme udržať naše spoločnosti a ekonomiky čo najotvorenejšie pri zabezpečení lepšej ochrany občanov pred novými hrozbami pre ich bezpečnosť a blaho,” povedal Van Rompuy. Za najväčšie výzvy pre EÚ považuje boj proti tzv. sociálnemu dumpingu, nelegálnej migrácii a klimatickej zmene či zabezpečovanie ochrany hraníc.

Pripustil, že niektoré členské štáty chcú tieto problémy riešiť na národnej úrovni, je však naďalej presvedčený, že konkrétne výsledky v týchto oblastiach možno dosiahnuť iba z európskej perspektívy.

“Prevzatie európskych kompetencií jednotlivými štátmi nie je skutočná voľba,” uviedol Van Rompuy, ktorý predsedal Európskej rade v rokoch 2010-2014. Vyslovil sa za hlbšiu integráciu, ktorá pomôže zachovať niektoré významné úspechy európskeho projektu, ako je spoločná mena a schengenský priestor.

“Nemáme na výber. Je to nevyhnutnosť pre Európu,” povedal Van Rompuy a zastal sa mechanizmu posilnenej spolupráce medzi štátmi EÚ, ktoré si želajú rýchlejšiu integráciu, čo podľa neho platí aj pre oblasť vojenskej spolupráce.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.