Viedeň 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen dnes oznámil, že poverí zostavením budúcej vlády, ak nedôjde k zásadným zmenám v doteraz sa rysujúcich výsledkoch volieb, lídra víťaznej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza.
Na snímke rakúsky prezident Alexander van der Bellen

Hlava štátu už skôr informovala, že Kurzovi telefonicky gratulovala k volebnému víťazstvu.
Podľa slov prezidenta pre tlačovú agentúru APA bude Kurz, ak po zarátaní všetkých hlasov zaslaných poštou nedôjde k zmene výsledkov, jednoznačným víťazom volieb.
Definitívne oficiálne výsledky rakúskych volieb budú známe vo štvrtok 19. októbra.
O podobe budúcej rakúskej koaličnej vlády chce prezident hovoriť s víťazom volieb, úradujúcim šéfom diplomacie.
Alexander Van der Bellen už skôr dal najavo, že chce s ďalším postupom vyčkať na štvrtkové zverejnenie konečných výsledkov volieb. Pripustil však, že rozhovory medzi zainteresovanými sa rozbehnú už skôr.
Na margo neúspechu Zelených vo voľbách ich niekdajší líder, ktorý je v súčasnosti rakúskym prezidentom, povedal, že je bolestivý.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.