Viedeň 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Víťaz nedávnych prezidentských volieb v Rakúsku, bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, je oddnes právoplatne zvolenou hlavou štátu. Budúcim ôsmym prezidentom Rakúskej republiky sa stal po uplynutí lehoty na prípadné napadnutie výsledkov hlasovania o štvrtkovej polnoci.

Na snímke novozvolený rakúsky prezident Alexander van der BellenNa snímke novozvolený rakúsky prezident Alexander van der Bellen

V opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 4. decembra, zvíťazil Van der Bellen ako nezávislý kandidát nad uchádzačom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom v pomere 53,8 ku 46,2 percenta odovzdaných hlasov. Výsledky tak boli presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď Van der Bellen získal iba minimálny náskok.

Minister vnútra Wolfgang Sobotka už dva dni po voľbách vyjadril presvedčenie, že lehotu na podanie sťažností ústavnému súdu tentoraz nikto nevyužije, čo sa nakoniec potvrdilo. Výsledky pôvodného druhého kola napadla FPÖ vzhľadom na zistené pochybenia pri sčítavaní hlasov.

Van der Bellen sa oficiálne ujme novej funkcie 26. januára. Prezidentské kreslo už v lete uvoľnil sociálny demokrat Heinz Fischer, ktorý po 12-ročnom úradovaní nemohol znova kandidovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.