Innsbruck 30. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
 
“Vlani som mal ťažké zranenie kolena a majstrovstvá sveta som musel vynechať. Teraz som naspäť a veľa to pre mňa znamená,” povedal Alejandro Valverde

Na snímke španielsky cyklista Alejandro Valverde

Má 38 rokov a v zbierke šesť medailí z majstrovstiev sveta, najviac spomedzi aktívnych cyklistov. Tá najcennejšia mu však stále chýba. Alejandro Valverde to hodlá zmeniť už v najbližších hodinách. Rodák z Murcie bude lídrom silného španielskeho tímu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na 258,5 km v rakúskom Innsbrucku. Na supernáročnej kopcami posiatej trati v Tirolských Alpách mu budú pomáhať Jonathan Castroviejo, David de la Cruz, Omar Fraile, Jesús Herrada, Ion Izagirre, Enric Mas a Mikel Nieve.
“Vlani som mal ťažké zranenie kolena a majstrovstvá sveta som musel vynechať. Teraz som naspäť a veľa to pre mňa znamená,” povedal Valverde na webe Španielske cyklistickej federácie. V pretekoch s hromadným štartom sa predstaví po devätnásty raz. Prvú medailu na MS vybojoval už pred 15 rokmi – striebro v kanadskom Hamiltone. Dosiaľ naposledy ho dekorovali na pódiu v roku 2014, keď bol bronzový v španielskej Ponferrade. Aktuálne v Innsbrucku a jeho okolí čaká na 188 cyklistov kopcovitá trať s celkovým prevýšením 4 670 metrov. Úvodných 85 km je určených na presun k cieľovému mestu, kde bude čakať jazdcov šesť kratších okruhov s jediným stúpaním do Iglsu a jeden záverečný dlhší okruh s dvoma prudkými kopcami. Chuťovkou na záver bude 2,8 km dlhá stena Höttinger Höll (Peklo Höttingen) s priemerom 11,5% a pasážami s maximom 25%. Z jeho vrcholu to bude do cieľa 8 km, ktoré cyklisti “zletia” v zjazde.
“Bude to naozaj ťažké. Dôležité bude uchovať si čo najviac energie do finále pretekov na Höttinger Höll. Neočakávam agresívne preteky, bude to príliš náročné na to, aby cyklisti hýrili aktivitou. Ja sa pokúsim zaútočiť až tesne pred koncom. Ak do záverečného kola vydrží vpredu väčšia skupina spolu, máme v tíme viacerých jazdcov, ktorí by tam mohli zohrať dôležitú úlohu,” myslí si Valverde.
Majstrovské preteky v mužskej kategórii elite sa v nedeľu začnú o 9.50 h. Víťaz v cieli sa očakáva po 16.50 h. Titul z Bergenu obhajuje Peter Sagan.
 
Príspevok Valverde verí v titul majstra sveta aj ako 38-ročný. Chce si uchovať energiu pre záverečný útok zobrazený najskôr Hlavné správy.