New York 17. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)
 
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v pondelok schválilo drvivou väčšinou hlasov globálny pakt o utečencoch, ktorý posilňuje mechanizmy podpory krajinám s vysokým počtom utečencov a vyzýva jednotlivé krajiny k pomoci osobám, ktoré utekajú zo svojej krajiny z dôvodu vojny, hrozby násilia či perzekúcií

Na snímke Vlané zhromaždenie OSN

Deklarácia, ktorá je nezáväzná, prešla vo VZ OSN pomerom hlasov 181 ku dvom, pričom jedinými dvoma krajinami, ktoré hlasovali proti nej, boli Spojené štáty a Maďarsko. Tri krajiny – Dominikánska republika, Eritrea a Líbya – sa zdržali hlasovania.
Globálny pak o utečencoch je síce súvisiacim, ale iným dokumentom ako globálny pakt o migrácii, o ktorom sa ešte len bude hlasovať a ktorý vzbudil medzi jednotlivými krajinami omnoho väčšie vášne. Tento druhý dokument totiž na rozdiel od globálneho paktu o utečencoch rieši migráciu ako celok, vrátane migrácie z ekonomických dôvodov. Proti globálnemu paktu o migrácii sa stavajú odmietavo alebo váhavo mnohé krajiny, pričom niektoré z nich už deklarovali, že ho určite nepodporia. Patria k nim Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty aj Austrália.
 
Príspevok Valné zhromaždenie OSN schválilo globálny pakt o utečencoch, proti boli len USA a Maďarsko zobrazený najskôr Hlavné správy.