New York 23. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)
 
Valné zhromaždenie OSN podporilo výzvu Británie, Moldavska, Gruzínska, Ukrajiny a siedmich ďalších krajín, aby Rusko stiahlo svojich vojakov zo separatistického moldavského regiónu Podnestersko.

Ilustračné foto

Nezáväzná rezolúcia – prvá svojho druhu – bola prijatá pomerom hlasov 64:15 v piatok v neskorých večerných hodinách. Medzi krajinami, ktoré s predmetnou výzvou vyjadrili nesúhlas, figurujú Rusko, Irán, Arménsko, Bielorusko, Sýria a Severná Kórea, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa.
Podnestersko je všeobecne považované za jeden z mnohých “zmrazených konfliktov” v bývalom Sovietskom zväze. Tento prevažne rusky hovoriaci región vyhlásil nezávislosť od Moldavska v roku 1990 z obavy, že sa Kišiňov bude usilovať o znovuzjednotenie so susedným Rumunskom. Väčšina Moldavska bola totiž medzi svetovými vojnami jeho súčasťou.
Moldavské sily a Moskvou podporovaní podnesterskí separatisti viedli v roku 1992 krátky, ale krvavý konflikt, ktorý sa skončil dohodou o prímerí po tom, ako ruskí vojaci v tomto regióne zasiahli na strane podnesterských bojovníkov.
V Podnestersku je stále rozmiestnených približne 1400 ruských vojakov, ktorí tam strážia armádne sklady pochádzajúce zo sovietskej éry, pričom Moskva dlhé roky odoláva početným výzvam na stiahnutie svojich síl z regiónu.
Nezávislosť Podnesterska nie je uznaná žiadnou medzinárodne uznanou krajinou. O vyriešenie situácie sa pokúša okrem OSN aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a ďalšie.
 
Príspevok Valné zhromaždenie OSN podporilo výzvu na stiahnutie ruských vojakov z moldavského Podnesterska zobrazený najskôr Hlavné správy.