Paríž 1. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Michel Spingler)

Popularita francúzskeho prezidenta Macrona „pokračuje pádom do pekla“.Týmito slovami komentuje týždenník Valeures actuelles zverejnenie prieskumu agentúry Ifop v nedeľníku Journal du Dimanche
Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron

V priebehu mesiaca augusta sa prezidentova popularita prudko prepadla, a to o 14% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Iba 40% respondentov vyjadrilo spokojnosť s prezidentovým pôsobením.
Celkovo sa spokojnosť s prezidentom Macronom počas prvých troch mesiacov od jeho nástupu do prezidentskej funkcie, kedy Ifop zverejnila prvý prieskum, prepadla o impozantných 22%. Týmto raketovým prepadom popularity predbehol prezident Macron aj svojho predchodcu Hollanda. Bývalému  prezidentovi Hollandovi, ktorého popularita ku koncu volebného obdobia dosahovala rekordne nízke čísla, vďaka ktorým sa stal najneobľúbenejším prezidentom v histórii V. republiky, dôverovalo tri mesiace po zvolení o 14 % viac obyvateľov.
Dlho sa zdalo, že „rekord“ prezidenta Hollanda v nepopularite sa len tak ľahko nepodarí prekonať. Uvedomenie si faktu, že prezident Hollande bol medzi Francúzmi extrémne neobľúbený, bol jedným z dôvodov, prečo sa bývalý prezident Hollande nakoniec rozhodol vzdať kandidatúry na druhé volebné obdobie.
Zaujímavé sú aj čísla z bližšieho pohľadu. Medzi  spokojnými 40%, iba 4% respondentov označilo pôsobenie prezidenta za „veľmi uspokojivé“. Naopak, spomedzi 57 % nespokojných respondentov až 20% z nich považuje prezidentov výkon za „veľmi neuspokojivý.“
Denník Le Figaro, v článku venovanom prepadu popularity prezidenta Macrona, sa okrem celkových čísel zameriava aj na špecifikáciu kategórii ľudí, u ktorých prezidentova popularita zaznamenala najväčší prepad. V mesiaci júl to boli predovšetkým štátni zamestnanci a ľudia nad 50 rokov. Avšak za mesiac august je výrazný prepad viditeľný  už u všetkých kategórií respondentov.
Spolu s prezidentom Macronom padá popularita aj premiéra Édouarda Philippa, ktorý v augustovom prieskume stratil 7 percentuálnych bodov.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.