Valencia 12. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Cavalli)
 
Španielske prístavné mesto Valencia sa koncom týždňa pripravuje na príchod troch lodí so 629 migrantmi z humanitárnej lode Aquarius, ktorú odmietli prijať Malta i Taliansko.

Ilustračné foto

Pre agentúru AP to uviedla podpredsedníčka regionálnej vlády vo Valencii Mónica Oltrová.
Ani jedna z trojice lodí nebude mať podľa nej problém zakotviť v tamojšom prístave. Na migrantov budú čakať záchranné tímy španielskeho Červeného kríža, zdravotníci i psychológovia.
Španielsky premiér Pedro Sánchez rozhodol v pondelok o prijatí lode Aquarius európskej humanitárnej organizácie SOS Méditerranée so šiestimi stovkami migrantov, ktorú do svojich prístavov nevpustili Malta ani Taliansko.
Valencia neskôr informovala o technických komplikáciách pri kotvení tejto lode v prístave ležiacom okolo 350 kilometrov juhovýchodne od Madridu. Migrantov preto presunuli na tri plavidlá obsluhované príslušníkmi talianskeho námorníctva a pobrežných hliadok.
Úrady podľa Oltrovej predpokladajú, že migranti prekonali niekoľko mesiacov psychického a duševného utrpenia.
“Je našou povinnosťou predísť humanitárnej katastrofe a týmto ľuďom ponúknuť bezpečný prístav,” napísal v pondelok vo vyhlásení úrad nového španielskeho premiéra Pedra Sáncheza.
Aquarius na svoju palubu zobral 629 migrantov vrátane 123 maloletých osôb bez sprievodu, 11 ďalších detí a siedmich tehotných žien. Väčšinu z nich tvoria obyvatelia subsaharskej Afriky, ktorých zachránili počas šiestich operácií pri pobreží Líbye. Stovky z nich vytiahli z mora lode talianskych námorných síl a následne ich odovzdali posádke Aquariusu.
 
Príspevok Valencia sa pripravuje na tri lode s odmietnutými migrantmi zobrazený najskôr Hlavné správy.