Berlín/Praha 19. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Probst)
 
Väčšina pervitínu dostupného v Nemecku aj v celej Európe pochádza z Českej republiky, konštatuje výročná správa splnomocnenkyne nemeckej vlády pre drogovou tematiku Marlene Mortlerovej

Ilustračné foto

Výročná správa, ktorá sa zaoberá všetkými typmi drog vrátane alkoholu a cigariet, poukazuje na rozšírenie metamfetamínu (pervitínu, nazývaného aj Crystal) hlavne spolkových krajinách neďaleko Českej republiky: v Sasku 2 %, v Durínsku 1,7 %, v Bavorsku 1,1 %.
Inde v Nemecku až tak veľmi rozšírený nie je. Severné Porýnie-Vestfálsko vykazuje iba 0,3 %, o niečo viac Hessensko s 0,7 % a Hamburg s 0,9 %. Správa preto podotýka, že nejde o celonemecký problém, skôr o to, že “keď sa vyrába veľa metamfetamínu v Českej republike, v susedných štátoch či regiónoch býva viac rozšírený”.
Český web Lidovky podľa vyhlásenia vedúceho Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti Viktora Mravčíka píše, že v Českej republike sa ročne vyrobí podľa odhadov zhruba sedem ton pervitínu a asi tona končí v Nemecku, ale okrem Nemecka, Slovenska a Rakúska nemá informácie o tom, že by sa pervitín z Českej republiky vo veľkej miere vyvážal aj niekde inde po Európe. Napríklad Škandináviu zásobuje už Pobaltie.
Posledná česká výročná správa od Národnej protidrogovej centrály (NPC) o užívaní drog uvádza, že v krajine “stále prevládajú menšie domáce výrobne s komunitným spôsobom výroby a distribúcie” zásobujúce hlavne domáci trh a “do veľkoobjemovej výroby pervitínu sú významne zapojené organizované skupiny osôb pôvodom z Vietnamu”.
Je však možné, že sa časť výroby presunula do Nemecka, kde sa naučili Crystal vyrábať, alebo aj do Poľska, aby sa trasa prepravy liečiv skrátila. Do Česka sa potom dováža už len polotovar či priamo hotová droga.
Ďalšou informáciou je, že lieky potrebné na výrobu pervitínu sa pašujú hlavne z Turecka cez Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko a Poľsko.
 
 
Príspevok Väčšina pervitínu v Nemecku pochádza zo susednej Českej republiky, tvrdí výročná správa zobrazený najskôr Hlavné správy.