Martin 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Väčšina malých a stredných nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) sa nebude uchádzať o vydanie povolenia na prevádzkovanie novej Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Vyplynulo to z prieskumu ANS. Hlavným dôvodom je predovšetkým nedostatok všeobecných lekárov a zrušenie zákonnej povinnosti súkromných všeobecných lekárov poskytovať túto službu.
Na snímke prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko

„ANS v tejto súvislosti upozorňuje na riziko ohľadom zabezpečenia LSPP a potrebu zabezpečenia legislatívnych a finančných podmienok pre fungovanie tzv. malých urgentných príjmov od začiatku júla,“ povedal riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík.
V opačnom prípade sa podľa neho môže stať, že po zrušení LSPP budú pacienti po 22.00 h vystavení riziku neposkytnutia zdravotnej starostlivosti.
Asociácia nemocníc Slovenska okrem toho upozorňuje aj na dosahy spojené s prijatím sociálneho balíčka. „Nemocnice bez dodatočného dofinancovania zdravotníctva nebudú schopné zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a ústavné pohotovostné služby v noci a počas víkendov v takom rozsahu ako doposiaľ,“ ozrejmil Valaštík.
Odhadovaný finančný dosah na nemocnice združené v ANS sa pohybuje na úrovni približne 15 miliónov eur ročne.
Ďalšie dodatočné nároky na úrovni cca päť miliónov eur vyplývajú z nárastu cien elektriny, plynu či potravín. „Pre zabezpečenie finančného krytia týchto zvýšených nárokov bude preto potrebné dofinancovanie rezortu zdravotníctva. ANS bude v tejto súvislosti žiadať stretnutia s kompetentnými v rámci odvetvovej tripartity na Ministerstve zdravotníctva SR, parlamentného výboru pre zdravotníctvo a ďalšími inštitúciami,“ zdôraznil Valaštík s tým, že zdravotné poisťovne ANS už oznámili, že nemajú zdroje na krytie výdavkov spojených s prijatím sociálneho balíčka.
ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Tieto zariadenia zamestnávajú približne 25.300 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.