Berlín 17. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)
 

Väčšina obyvateľov Nemecka (viac než 75 %) sa domnieva, že americký prezident Donald Trump je nebezpečnejší než Vladimír Putin, ukázal to prieskum uskutočnený inštitútom Forsa na objednávku spoločnosti Wiese Consult GmbH.

Ilustračné foto

Pri odpovedi na otázku, či sa boja Ruska, 83 % Nemcov odpovedalo negatívne, 17 % pozitívne.
Polovica respondentov sa domnieva, že za rastúce napätie medzi Západom a Ruskom sú zodpovedné Spojené štáty, 25 % — Rusko, 7 % vedúci predstavitelia krajín EÚ, 8 % veří, že vina patrí všetkým.
55 % Nemcov hlasovalo pre postupné zrušenie protiruských sankcií. Za posilnenie sankcií 13 %.
Prieskum bol robený od 10. do 13. apríla. Zúčastnilo sa ho 2 025 dospelých občanov Nemecka.
V roku 2014 uložili USA a ďalšie západné krajiny sankcie proti Rusku kvôli ukrajinskému konfliktu. Tieto opatrenia boli niekoľkokrát predĺžené. Ruská strana podnikla odvetné opatrenie obmedzujúce vývoz výrobkov zo Spojených štátov, krajín EÚ, Austrálie, Kanady a Nórska. Moskva opakovane zdôraznila, že je kontraproduktívne hvooriť s Ruskom v jazyku sankcií.
K ďalšiemu kolu napätia medzi Ruskom a Západom došlo po vzájomnej masovej deportácii diplomatov. Dôvodom bol atentát v britskom Salisbury na bývalého spravodajského dôstojníka GRU Sergeja Skripala a jeho dcéru Juliu. Londýn a niektoré ďalšie krajiny bezdôvodne obvinili z incidentu Moskvu. Rusko kategoricky odmieta spojitosť s týmto zločinom a nazýva pozíciu Západu provokáciou.
 

Príspevok Väčšina Nemcov si myslí, že Trump je nebezpečnejší než Putin zobrazený najskôr Hlavné správy.