Bratislava 16. mája 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Slovenské médiá vrátane televízií a verejnoprávnej RTVS namietajú voči postupu polície v prípade odobratia mobilného telefónu českej investigatívnej žurnalistke Holcovej.

Na snímke česká novinárska Pavla Holcova

V súvislosti s dvojnásobnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenica Martiny Kušnírovej, polícia tento týždeň vypočula českú investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú, ktorá s Kuciakom spolupracovala aj na článku o talianskej mafii na východnom Slovensku, ktorý bol jeho posledným. Holcovej bol údajne zhabaný mobilný telefón, ktorý by podľa podľa polície mohol pomôcť objasniť niektoré doteraz neznáme skutočnosti.
Holcová ako aj viaceré média sa včera voči takémuto konaniu polície ostro ohradili s argumentáciou, že novinári musia chrániť svoje zdroje informácií.
Nevôľa médii voči odobratiu mobilného telefónu na vyšetrovacie účely vyvrcholila dnešným spoločným vyhlásením takmer všetkých vydavateľov tlače a zástupcov televízií vrátane RTVS. Médiá namietajú najmä to, že Holcová s odovzdaním telefónu nesúhlasila, no polícia jej ho napriek tomu zobrala a prelomila bezpečnostnú ochranu.
Paradoxom je, že maintreamoví novinári najviac volali po vyšetrení vraždy a ich hecovanie a organizovanie ulice viedlo až k rekonštrukcii vlády a odstúpeniu premiéra Fica. Dôvodom malo byť práve prerastanie organizovaného zločinu do vlády, na ktoré mal Kuciak vo svojich článkoch poukazovať, čo malo byť príčinou jeho smrti.
Preto každý občan naivne predpokladal, že budú prví, kto poskytne všetky im dostupné informácie, ktoré by mohli napomôcť vyšetreniu vraždy ich kolegu, ale čuduj sa svete vôbec to tak nie je. Keď sa polícia pokúša získať informácie z telefónu novinárky, odmietne im ich vydať s odvolaním na ochranu novinárskych zdrojov. Je tento prístup morálny? O čo potom novinárom ide? O potrestanie vraha, alebo sa im vyšetrenie vraždy nehodí?
Každopádne či je to tak alebo tak, za novinárku a znova proti polícii sa postavila väčšina mainstremových novinárov.
 
Prinášame celé ich stanovisko zverejnené na portáli Aktuality.sk.
„So znepokojením sme prijali správu o tom, že polícia SR odobrala investigatívnej novinárke Pavle Holcovej mobilný telefón vrátane SIM karty a napriek jej nesúhlasu sa pokúša prelomiť jeho ochranu, čím môžu byť ohrozené zdroje jej informácií.
Povinnosť chrániť zdroje je jednou z podstát novinárskej práce. Je to jednou z podmienok, pod ktorou občania poskytujú novinárom citlivé informácie, ktoré umožňujú zásadné odhalenia o korupcii alebo iných zlyhaniach štátnej moci.
Platný tlačový zákon ukotvuje povinnosť zachovať mlčanlivosť o zdroji informácií tak, aby sa nedala zistiť totožnosť zdroja, pričom táto povinnosť explicitne platí aj vo vzťahu k nosičom informácií. Povinnosť chrániť zdroj sa týka nielen vydavateľov periodickej tlače, ich zamestnancov, ale aj osôb, ktoré na základe zmluvných vzťahov poskytujú vydavateľom informácie.
Právo na ochranu zdroja je pevne ukotvené aj v rozhodovacej praxi Európskeho súdu pre ľudské práva. S ohľadom na to, že mnohé z podozrení, ktoré sa objavili po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej smerujú práve k predstaviteľom orgánov činných v trestnom konaní, je dôsledná ochrana zdrojov dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Najmä, keď existuje dôvodné riziko zneužitia takýchto informácií. Polícia a prokuratúra musí jasne vysvetliť svoj postup voči novinárke Pavlíne Holcovej, a rovnako na základe akého právneho základu a v akom rozsahu môže polícia a prokuratúra od novinára zisťovať zdroje jeho informácií.
Žiadame ministerstvo kultúry, aby v reakcii na udalosti posledných mesiacov pripravilo návrh legislatívnych opatrení, ktoré posilnia postavenie novinárov a odstránia nejasnosti dnešnej úpravy. Sme pripravení poskytnúť vám pri tomto procese plnú súčinnosť, vrátane formulovania vlastných návrhov.”
 
Podpísaní: 
Alexej Fulmek, predseda Asociácie vydavateľov tlače, CEO Petit Press a.s.
Michal Teplica, podpredseda predstavenstva Asociácie vydavateľov tlače, CEO News and Media Holding a.s.
Marián Zima, podpredseda predstavenstva Asociácie vydavateľov tlače, predseda zboru zástupcov Asociácie na ochranu novinárskej etiky SR, CEO Šport Press
Milan Dubec, CEO Ringier Axel Springer Slovakia a.s.
Jozef Bajo, CEO BAUER MEDIA SK v.o.s.
Vladimír Mužik, CEO MAFRA Slovakia, a.s.
Emília Fullová, CEO v zastúpení, P E R E X, a.s.
Peter Halász, CEO JAGA GROUP, s.r.o.
Lukáš Fila, CEO N Press, s.r.o.
Mária Reháková, riaditeľka spoločnosti STAR production s.r.o.
Peter Mertus, čestný člen Asociácie vydavateľov tlače
Matthias Settele, generálny riaditeľ TV MARKÍZA
Marcel Grega, generálny riaditeľ TV JOJ
Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME
Matúš Kostolný, šéfredaktor Denník N
Jaroslav Vrábeľ, šéfredaktor Korzár
Nora Slišková, šéfredaktorka Pravda
František Múčka, šéfredaktor Konzervatívny denník Postoj
Júlia Kováčová, šéfredaktorka Newsroom Nový Čas
Juraj Porubský, šéfredaktor Forbes
Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk
Martin Mác, CEO www.zoznam.sk
Vahram Chuguryan, riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS
Hana Lyons, vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS
Petra Stano Maťašovská, vedúca odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS
 
Príspevok Väčšina médií sa ostro ohradila voči zhabaniu mobilného telefónu investigatívnej redaktorky Holcovej. Nie je však vyšetrenie vraždy, ktorá otriasla štátom, dôležitejšie? zobrazený najskôr Hlavné správy.