Praha 10. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Televízia Nova sa vo svojej reportáži v rámci programu Střepiny zamerala na situáciu v českých ženských väzniciach. Redaktori sa pýtali odsúdených žien, ako to je v skutočnosti s intímnym životom za mrežami.

Ilustračné fotoch

Napriek tomu, že väčšinu odsúdených tvoria muži, vo väzniciach v Česku vo výkone trestu sa nachádzajú aj tisícky žien. Tie, ktoré prehovorili o živote za mrežami, opisujú krutý svet, kde je náročné prežiť. “Neželám to ani najväčšiemu nepriateľovi,” uviedla v televíznej relácii jedna z odsúdených. Väčšina tiež priznala, že má skúsenosti drogami a alkoholom.
Väčšina odsúdených žien sa ocitne v cele kvôli krádežiam, neplateniu výživného či podvodom. “Pracovať so ženskými odsúdenými má svoje špecifiká, je to dosť o emóciách. Na dennom poriadku je tu žiarlivosť, intrigy a rivalita.” Dokážu sa pohádať a pobiť až do krvi,” prezradila jedna z dozorkýň.
Medzi odsúdenými sa často riešia lesbické vzťahy. “Väčšina konfliktov vyplýva práve z týchto vzťahov,” povedala zástupkyňa vedúcej väzenskej stráže Petra Neprašová. Dodala zároveň, že medzi väzenkyňami je len málo skutočných lesbičiek. Nadväzujú vraj špecifické druhy vzťahov, ktoré nie sú ani tak o sexe, ako o tom mať nejakú spriaznenú dušu. “Mala som priateľku, teraz sa mi stará o syna. Jazdí sem na návštevy. Tu chýba dotyk, pohladenie, láska,” vysvetlila odsúdená Alena.
Čas vo výkone trestu si väčšina žien skracuje prácou. Väčšina z nich pracuje vo fabrike, ktorá je priamo v areáli väznice. Ústav ponúka aj možnosť rekvalifikačných kurzov. Tie ženy, ktoré majú príkladné správanie môžu pracovať aj v niektorých vybraných firmách mimo väznice.
Riaditeľka väznice Gabriela Slováková na záver reportáže hovorí, že človeka nie je možné vo väzení úplne napraviť. “Maximálne ho môžeme naviesť na správnu cestu, môžeme s ním pracovať a ukázať mu, ako by mohol žiť,” dodala.
 
Príspevok Väčšina konfliktov v ženských väzniciach vyplýva z lesbických vzťahov, medzi väzenkyňami je ale málo skutočných lesbičiek zobrazený najskôr Hlavné správy.